FOK uvede Bachovo Vánoční oratorium

Mistr mezi mistry barokní hudby Johann Sebastian Bach zkomponoval velkolepé Vánoční oratorium, které dnes patří celosvětově mezi nejvyhledávanější hudbu pro období adventu a Vánoc. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ho provede 13. a 14. prosince 2023 v Obecním domě pod taktovkou svého stálého dirigentského hosta Jac van Steena. Zpívat bude Český filharmonický sbor Brno a čtyři sólisté.
Jac van Steen (foto Simon van Boxtel)
Jac van Steen (foto Simon van Boxtel)

„Předání příběhu, který Bachovo oratorium vypráví, je pro mě prioritou. Vždy se snažím soustředit na sílu textu, aniž by se ztratil krásný zvuk, který orchestr dokáže vytvořit. Budeme hrát na moderní nástroje, používat zvuk moderního orchestru, ale snažím se zachovat historického ducha Bachovy hudby tím, že respektuji její rétoriku. Kladu důraz na artikulaci a frázování. Také upravím posazení orchestru, ve Smetanově síni – jedné z nejkrásnějších budov ve stylu art deco na světě – by to mělo znít úžasně!“ říká dirigent Jac van Steen, který má k Bachovu dílu velmi blízko, neboť působil jako hudební ředitel Bachova sboru v městě Nijmegen a jako šéfdirigent Staatskapelle ve Výmaru, kde mezi jeho předchůdci byl samotný Johann Sebastian Bach.

Monumentální dílo obsahuje šest kantát určených pro jednotlivé vánoční svátky. FOK zahraje první tři kantáty, které pojednávají o narození Ježíše Krista. Provedení proběhne v německém originále. Program doplní Händelovo Concerto grosso op. 6 č. 7. „Nechtěl jsem hrát části, které jsou určeny k provádění po Novém roce. Hledal jsem hudbu, kterou lze hrát společně s Bachem a která je vhodná pro velký koncertní sál. U Händela víme, že měl rád, když se hrálo ve větším obsazení,“ dodává Jac van Steen.

Koncert se koná pod záštitou J. E. Daana Feddo Huisingy, velvyslance Nizozemského království v ČR. Před koncertem 14. prosince se od 18:15 hodin uskuteční setkání s umělci v salónku Cukrárna Obecního domu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments