Přímý přenos opery Florencie v Amazonii zavede diváky do světa barevného magického realismu

Už třetí letošní premiéra na prknech Metropolitní opery v New Yorku zamíří krátce po svém uvedení k divákům v rámci série kinopřenosů MET: Live In HD. Tentokrát se v kinosálech po celém světě, ty české nevyjímaje, představí opera Florencie v Amazonii. Magickorealistické dílo skladatele Daniela Catána je teprve třetí španělsky zpívanou operou, která se kdy v Metropolitní hrála, v rámci kinopřenosů bude dokonce úplně první. Přenos je na programu v sobotu 9. prosince 2023, a to v kině Světozor, Bio Central, síti Cinestar a také v kinech v Chomutově, Semilech, Náchodě a dalších.
Daniel Catán: Florencie v Amazonii, Metropolitní opera New York (zdroj Metropolitní opera New York)
Daniel Catán: Florencie v Amazonii, Metropolitní opera New York (zdroj Metropolitní opera New York)

Téměř sto let trvalo, než na jevišti newyorského operního svatostánku opět zazní španělština. A opera Florencie v Amazonii, kterou napsal mexický skladatel Daniel Catán, je skvělou příležitostí, jak tento jazyk opět do Metropolitní uvést. Romantický i tajemný příběh, který nezapře své kořeny v tradici magického realismu, se opírá o libreto Marcela Fuentes-Beraina, jenž je přímým žákem Gabriela Garcii Marquéze, patrně nejvýznamnějšího spisovatele tohoto stylu. Catán svoje dílo popisuje jako „cestu k transcendentální lásce se všemi jejími složitostmi, jemnostmi, ubohostí a nádherným štěstím“. Jeho hudba bývá přirovnávána k Puccinimu a nabídne svěží orchestraci, vzletné vokální linky a rozsáhlé hudební evokace světa přírody. Představení diriguje hudební ředitel Metropolitní opery, maestro Yannick Nézet-Séguin.

Ústřední postavou vyprávění, jehož dění se koncentruje na loď El Dorado, která pluje po Amazonce, je operní diva Florencia Grimaldi. Cestuje inkognito do přístavu Manaus, kde má vystupovat a po cestě chce najít nejen sebe sama, ale také svého dávno ztraceného milence. Ten před lety odešel do Amazonie studovat motýly. V premiérové inscenaci tuto roli ztvárnila sopranistka Ailyn Pérez. V úlohách jejích spolucestujících se představí Gabriella Reyes (novinářka Rosalba), Greer Grimsley (kapitán El Dorada) nebo Nancy Fabiola Herrera a Michael Chioldi coby svárlivý pár Paula a Alvaro.

Novou inscenaci, která se pohybuje na tenké hraně reality a snu, režíruje Mary Zimmerman. Ta v Metropolitní debutovala v sezóně 2007/08 svou verzí Donizettiho Lucie z Lammermooru. Zatím poslední její režií byla Dvořákova Rusalka, na slavnou scénu se tak vrací po šesti letech.

Přímý přenos opery Florencie v Amazonii je na programu v sobotu 9. prosince 2023. Do kin v České republice ji uvádí společnost Aerofilms.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments