FOK uvede klavírní recitál Adama Skoumala, zazní i premiéra jeho skladeb

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede recitál klavíristy a skladatele Adama Skoumala v cyklu Světová klavírní tvorba. V programu nabídne posluchačům i vlastní skladby, mimo jiné premiéru klavírního cyklu Historky ze staré Prahy. Koncert proběhne v pražském Rudolfinu 7. května 2022 v 19:30 hodin.

Adam Skoumal (zdroj Adam Skoumal)
Adam Skoumal (zdroj Adam Skoumal)

Klavírista a skladatel Adam Skoumal je hudebními kritiky označován za neoromantika, který se ve svých kompozicích drží tonality a klasických forem, někdy „lehce exotikou okořeněných“. Svá díla pravidelně zařazuje na vlastní sólová vystoupení a navazuje tak na historickou tradici skladatelů-interpretů.

Ani tentokrát tedy nebude chybět Skoumalova autorská tvorba, zazní skladba Berceuse a především premiéra nového cyklu Historky ze staré Prahy.

„V roce 2016 jsem napsal na objednávku soutěže Pražského jara skladbu Kejklíř. K mé radosti si několik pianistů skladbu ponechalo v repertoáru, a proto mě napadlo připsat Kejklíři další dvě postavy, aby na koncertech nemusel „vystupovat“ sám. Odteď mu tedy budou dělat společnost další středověcí kumštýři: Šašek a Alchymista. Vznikl tak cyklus se samostatným názvem,“ říká k cyklu Historky ze staré Prahy Adam Skoumal

Dále ve Skoumalově recitálu zazní Largo ze Sonáty BWV 529 Johanna Sebastiana Bacha, poetická Sonáta č. 30 E dur Ludwiga van Beethovena, výběr z cyklu Novelletty od Roberta Schumanna a impresionismem prodchnutý cyklus Jaro Josefa Suka.

„Vedle Bachových, Beethovenových a Schumannových děl tak uslyšíme vzácně prováděný klavírní cyklus Jaro Josefa Suka, ale také Skoumalova vlastní díla. Vedle kolébavé Berceuse i světovou premiéru nového cyklu Historky ze staré Prahy. Světová klavírní řada se tak rozšíří o další pozoruhodnou tvorbu. A vlastně snad ani nemůže být vhodnější název, když se premiéra odehraje na Starém Městě pražském a pod hlavičkou FOK, kde vybízíme umělce ke skládání pražských kusů. Adam Skoumal se objeví i v příští sezóně FOK, 15. listopadu doprovodí v kostele sv. Šimona a Judy svého dobrého přítele, fenomenálního houslistu Milana Al-Ashhaba,“ dodává dramaturg FOK Martin Rudovský.

Koncert se uskuteční 7. května 2022 v 19:30 hodin v Rudolfinu a je součástí cyklu Světová klavírní tvorba.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments