FOK uvede na komorním koncertě Zelenkovy triové sonáty

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK představí tvorbu českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Jeho triové sonáty zazní v hudebním nastudování fagotisty Sergia Azzoliniho. Společně s ním vystoupí hobojisté Giovanni de Angeli a Georg Fritz za doprovodu Capelly da Camera Praga. Koncert, který musel být přesunut z minulé sezóny z důvodu nemoci, proběhne v kostele sv. Šimona a Judy 15. září 2022 v 19:30 hodin. Zakoupené vstupenky na původní termín zůstávají v platnosti. Před koncertem proběhne také Setkání s umělci, které začne v 18:15 hodin.

Sergio Azzolini (zdroj Ensemble MidtVest)
Sergio Azzolini (zdroj Ensemble MidtVest)

Fagotista a laureát Pražského jara Sergio Azzolini, milovník staré hudby se tentokrát pustil do nastudování skladeb českého barokního velikána Jana Dismase Zelenky. Jeho triové sonáty uvede společně s hobojisty Giovannim de Angeli a Georgem Fritzem a souborem Capella da Camera Praga pod uměleckým vedením kontrabasisty Lukáše Vernera.

Tři sonáty Zelenkova cyklu – č. 1 F dur, č. 2 g moll a č. 4 g moll, které zazní na koncertě, jsou ukázkou skladatelovy mistrovské melodické vynalézavosti spolu s harmonickým bohatstvím. Zelenkův repertoár doplní výběr Sinfonií á 3 Johanna Sebastiana Bacha, které vyšly ve spisu Patnáct tříhlasých sinfonií BWV 787–801 a mají svou formou nejblíže k fuze.

„Koncert vznikl z iniciativy našeho kontrabasisty Lukáše Vernera, který stále vymýšlí nové projekty. Tentokrát oslovil světoznámého fagotistu Sergia Azzoliniho, který v Čechách spolupracuje s mnoha barokními soubory, aby společně provedli všech šest Zelenkových sonát. Půjde o, řekněme, první díl, kdy zazní tři sonáty a v březnu 2023 nás čekají tři zbývající. Všech šest sonát najednou by bylo jak pro interprety, tak pro posluchače poněkud náročné,“ řekl k programu dramaturg Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK Martin Rudovský.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments