FOK v nové sezoně: Pecková, Bartók, ale i Giordani

  1. 1
  2. 2

Je to pár dnů, co Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK a jeho šéfdirigent Jiří Kout zahájili novou, už sedmasedmdesátou sezonu. Jaká bude? Otázku, na kterou odpověď hledáme u všech významnějších tuzemských i zahraničních divadel i orchestrů, jsme tentokrát položili právě ve FOKu, a to jeho programovému řediteli Petrovi Daňkovi.

Začněme vašimi plakáty pro novou sezonu: Vaší rezidenční zpěvačkou se stala mezzosopranistka Dagmar Pecková. Proč zrovna ona, s čím přijede a proč vůbec toto označení? Dřív jste – pokud se nemýlím – žádného alespoň takto výrazně prezentovaného rezidenčního sezonního umělce neměli…

Myšlenka rezidenčních umělců ve FOKu je relativně nová. Poprvé se objevili v sezoně minulé. Nicméně když se podíváte zpět do historie našeho orchestru, vždy najdete v určitém období či sezoně jména umělců, kteří s orchestrem či Koncertním jednatelstvím spolupracovali úžeji. Rezidenční umělci mají být symbolem sezony, mají mít hlubší vztah k našemu tělesu a samozřejmě mají být osobnostmi, které jsou zárukou a symbolem něčeho mimořádného. Dáša Pecková je tou velkou osobností, se zajímavou kariérou a úspěchy. Její vztah k FOKu je dlouholetý, stvrzený řadou společných vystoupení a nahrávek. V průběhu sezony se představí ve čtyřech, jak se dnes říká projektech: v sólovém recitálu, který určitě bude svoji dramaturgií neobvyklý, v rámci koncertu zaměřeného k hudbě minulosti, s orchestrem provede Sommerovu Vokální symfonii, jedno z nejsilnějších děl české poválečné hudební kultury, a poprvé se v Čechách představí i jako pedagog na víkendovém mistrovském kurzu.

Druhým rezidenčním umělcem nové sezony je skladatel Juraj Filas, neuvěřitelně pilný a invenční člověk renesančního založení, který svým významem přesahuje českou kotlinu. Jeho úspěchy v zahraničí a v USA v posledních měsících nás utvrdily v tom, že naše pozvánka k symbolickému hostování ve FOKu byla oprávněná. Provedeme premiéru jeho violového koncertu, kterého se ujal koncertní mistr FOKu Pavel Peřina, v závěru sezony pak uvedeme skvělý koncert pro trombón a orchestr se sólistou Stanislavem Penkem a vítězem prestižní dirigentské soutěže v Besançonu Kazuki Yamadou. A na samostatném večeru se budeme věnovat jeho komorní tvorbě.

Ženský hlas je – jak jsem se ve vaší nabídce dočetl – jedním z „témat“ nadcházejícího období ve FOKu. V jakých konstelacích se objeví a kterým sólistkám bude patřit?

Ženský hlas je jednou z několika dominant nové sezony. Objevuje se v řadě symfonických i komorních koncertů. Dášu Peckovou jsme zmínili. Na počátku října přijede vynikající Claudia Mahnke, která se bude podílet na provedení Mahlerovy Písně o zemi, velkou příležitost dostala sólistka Národního divadla Lucie Fišer Silkenová ve Čtyřech posledních písních Richarda Strausse, překvapením bude sopranistka Carole Sindey Louis ve skladbě Poèmes pour Mi Oliviera Messiaena, která se u nás v podstatě nehraje, písňový recitál s německou hudbou bude mít Simona Houda – Šaturová, v Bartókově Modrovousovi se v lednu představí skvělá mezzosopranistka Elena Zhidkova, hostem sezony bude i švédská sopranistka Iréne Theorin, která je ozdobou každého festivalu počínaje Bayreuthem či Salzburgem. Zpěvačky se představí i v komorních cyklech včetně koncertů jazzové hudby.

Ti z návštěvníků našeho portálu, kteří upřednostňují operu, určitě bude zajímat její zastoupení v nové sezoně, popřípadě i zastoupení tvorby oratorní . Co v tomto směru můžete nabídnout?

Již jsem hovořil o Bartókově Modrovousovi v lednu 2012. Svým způsobem to považuji za jeden z vrcholů sezony, mimo jiné i pro to, že k této jednoaktové opeře má náš pan šéfdirigent velice osobní vztah, který se bezpochyby projeví i v celkovém pojetí a způsobu interpretace. Jedná se o silné a působivé dílo, v Čechách velice málo známé, které jsme obsadili „hvězdnými“ sólisty : Elenou Zhidkovou a Péterem Friedem. Dílo provedeme v origináním jazyce, až na speakra, kterým bude sugestivní Pavel Rímský. Opera, stará i novější se objeví i ve vystoupeních Dáši Peckové a Iréne Theorin. A je tématem našeho závěrečného koncertu v červnu 2012, i když tentokráte bez sólistek či sólistů, ale zato s účastí sboru. A v rámci koprodukcí budeme doprovázet několik zpěváků, kteří jsou vždy pro milovníky opery magnetem, stačí výčet : Sondra Radvanovsky, Thomas Hampson, Jonas Kaufmann, Marcello Giordani.

Jaká nejpodstatnější hudební výročí nadcházející sezony jste v jejím programu reflektovali a čím přesně?

Mahler – Stravinskij – Messiaen – Mácha – Sommer – Honegger – Liška – Zemlinsky – Skrjabin , a to bohatým výběrem jejich skladeb. Přiznám se ale, že nejsem velkým příznivcem výročí. Je to vlastně medvědí služba „oslavenci“, kterého najednou všichni hrají a pak se zase uloží do archivu. Jsem zastánce vyrovnané dramaturgie, která se spíše snaží objevovat neznámé, uchovávat kvalitní a těšit osvědčeným.
I ve vašem případě se nejeden z potencionálních návštěvníků rozhoduje podle známých jmen umělců, které v programové nabídce objeví. Jaká tedy jsou?

Všichni umělci, kteří se objevují v naší sezoně, jsou mimořádné osobnosti, s obrovským kumštýřským potenciálem, výjimečným darem od Boha a vnitřní poctivostí. Všichni se budou snažit umocnit v našich posluchačích to nejlepší a nejkrásnější, co jejich duše obsahují. Nebudu nikoho preferovat, protože zároveň počítám s tím, že náš návštěvník je soudný a vzdělaný člověk, který si chce uchovat svůj názor a nenechá se manipulovat falešnými informacemi. Koncerty umělců „známých jmen“ jsou většinou určeny pro posluchače, kteří jdou na koncert jednou za uherský rok.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments