FOK zve na trojici komorních koncertů v rámci Adventu po síti

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil kromě mnoha dalších aktivit na adventní období sérii tří komorních koncertů, které navíc pomohou sbírce s názvem Podpořme společně muzikanty na volné noze, jejímž iniciátorem je hornista a dirigent Radek Baborák. Koncerty budou vysílány on-line z kostela sv. Šimona a Judy vždy v úterý, což je tradiční termín komorních cyklů FOK.
Cappella Mariana (zdroj fok.cz)

Koncert souboru Cappella Mariana s varhaníkem Jaroslavem Tůmou, který měl proběhnout v listopadu v rámci cyklu Stará hudba, bude odvysílán 8. prosince. Následující úterý 15. prosince budou moci nejen posluchači cyklu Komorní hudba zdarma sledovat na kanálu Youtube koncert souboru PhilHarmonia Octet Prague a klavíristy Martina Kasíka. Třetí koncert, na němž nebudou chybět vánoční melodie, se uskuteční 22. prosince s Baborák Ensemble. Příspěvky na sbírku bude možné zasílat pomocí platformy Donio.

První koncert 8. prosince vzdává hold renesančnímu velikánovi Carolu Luythonovi, franko-vlámskému skladateli a neméně uznávanému varhaníkovi, od jehož úmrtí letos uplynulo 400 let. Jeho životní dráha se váže k habsburské císařské kapele a vyvrcholila metou nejvyšší, když se Luython stal dvorním skladatelem Rudolfinské kapely.Vokální soubor Cappella Mariana s uměleckým vedoucím Vojtěchem Semerádem a varhaník Jaroslav Tůma provedou mimo jiné Luythonovu slavnou mši Missa super Basim: Caesar vive!  „Název koncertu nese dvousloví „Caesar Vive!“ –  úvodní slova cantu firmu ze stejnojmenné mše a jedné z nejvýraznějších kompozic Carla Luythona. V každé části mše vždy jeden z hlasů přednáší hold císaři: Žij blaze, Císaři! Na koncertě uslyšíme vedle duchovních děl i jeho madrigalovou tvorbu a v neposlední řadě varhanní skladby v podání Jaroslava Tůmy. Ať žije blaze v našich vzpomínkách nejenom císař, ale i neprávem opomíjený Karel Luython!“ uvedl o programu Vojtěch Semerád.

Další úterý 15. prosince může publikum sledovat koncert dechového souboru PhilHarmonia Octet Prague, který těží nejen z repertoáru klasicistní hudby, ale uvádí též současnější skladby v originálních úpravách. „Program tohoto typu obhajuje určitou hudební filozofii, a sice že na poli komorní hudby jsme schopni plnohodnotně realizovat atraktivní opusy symfonického repertoáru a svým způsobem poukázat na nové možnosti hudby, nejen té komorní,“ dodává hobojista Vilém Veverka, jenž stál u zrodu souboru. Kromě Oktetu Es dur op. 103 L. van Beethovena zazní dvě světové premiéry: Musorgského Obrázky z výstavy ve verzi pro dechové okteto a klavír s Martinem Kasíkem (arr. Tomáše Ille) a „Americká” suita Antonína Dvořáka ve verzi pro dechové okteto s kontrabasem (Petr Ries). Autorem této úpravy je fagotista Václav Vonášek, další ze zakládajících členů souboru.

PhilHarmonia Octet Prague (zdroj fok.cz)

Streamované adventní koncerty završí 22. prosince koncert souboru Baborák Ensemble, „Jsem moc rád, že mohu v adventním čase hrát pro věrné posluchače a abonenty FOK a spolu se členy Baborák Ensemble jim nabídnout hodinku hudby se skladbami mistrů čtyř hudebních období. Koncert podpoří sbírku, která míří k umělcům na volné noze, kteří mají rodinu, pobírají rodičovskou podporu a nemohou žádat o jinou covidovou státní pomoc,” řekl Radek Baborák.

Na koncertě zazní skladby Corelliho, Bacha, Mozarta, Rejchy a také pásmo Christmas Songs s populárními vánočními melodiemi v úpravě Františka Šterbáka speciálně pro Baborák Ensemble.

Všechny přenosy budou ke zhlédnutí zdarma na YouTube kanálu Pražští symfonikové FOK. Na sbírku “Podpořme společně muzikanty na volné noze” bylo již v jarní vlně úspěšně vybráno více než 1 300 000 Kč prostřednictvím platformy Donio, kde bude sbírka opět obnovena od pondělí 7. prosince.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments