Fotoreportáž: Orchestrální akademie České filharmonie v Kutné Hoře

Včera večer se na nádvoří Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře představil orchestr mladých českých hráčů z Orchestrální akademie České filharmonie. Pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Jiřího Bělohlávka zazněla předehra z Rossiniho Lazebníka sevillského a Symfonie č. 4 „Italská“ Felixe Meldelssohna-Bartholdyho. Sólistou prostřední skladby večera – Dvořákova Houslového koncertu a moll – byl koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček.

„Založení mládežnického orchestru na vysoké profesionální úrovni je dlouhodobým cílem České filharmonie. Profesionální orchestr složený z mladých hudebníků je nejlepší cestou, jak zachovat a účinně rozvíjet českou hudební tradici a udržet krok se světovou orchestrální špičkou. Podobné orchestry existují v Německu i v Polsku, u nás dosud takové těleso chybí. Proto vítáme iniciativu Středočeského kraje na založení profesionálního orchestru, který by uspokojil kulturní potřeby obyvatel kraje. Věříme, že spojením sil Středočeského kraje a České filharmonie by mohl vzniknout vynikající orchestr, který beze zbytku naplní kulturní potřeby místních obyvatel a dokáže zároveň Středočeský kraj skvěle reprezentovat u nás i v zahraničí,“ nechal se slyšet generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Středočeský kraj projekt mládežnického orchestru zatím v plném rozsahu neschválil. Z tohoto důvodu je koncert v Kutné Hoře třeba považovat za pilotní. Teprve na jeho základě a po důkladné analýze hudebních potřeb kraje se ukáže, jestli orchestr tvořený mladými hráči bude ustanoven jako stálé těleso pod patronátem České filharmonie nebo v jiné podobě.

Základ orchestru, který včera zahrál v Kutné Hoře, tvoří absolventi a stávající členové Orchestrální akademie České filharmonie a další mladí hráči z České republiky. Na koncert s Jiřím Bělohlávkem hráče připravoval dirigent Ondřej Vrabec.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat