Francouzský skladatel a klavírista Michel Legrand zemřel ve věku 86 let

V noci na dnešek zemřel ve věku 86 let francouzský skladatel Michel Legrand, autor hudby filmových muzikálů Paraplíčka ze Cherbourgu či Slečinky z Rochefortu režiséra francouzské nové vlny Jacquesa Demyho. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na hudebníkova mluvčího. Během padesátileté kariéry získal Legrand tři Oscary a spolupracoval mino jiné s americkým režisérem Orsonem Wellesem, zpěváky Rayem Charlesem, Edith Piaf a Charlesem Trenetem nebo s básníkem a režisérem Jeanem Cocteauem.
Michel Legrand (zdroj ČNSO)

Skladatel, dirigent a klavírista Legrand se narodil 24. února 1932 v Bécon-les-Bruyères na pařížském předměstí. Jeho matka Marcelle Der Mikaëlianová pocházela z Arménie a jeho otec Raymond Legrand – žák Gabriela Faurého – byl svého času jedním z nejpopulárnějších francouzských skladatelů a dirigentů.

Michel se zprvu věnoval jazzu a spolupracoval se slavnými muzikanty Dizzym Gillespieem, Milesem Davisem či Stanem Getzem. Později se proslavil psaním hudby pro filmy. V šedesátých letech svou práci spojil s režiséry nové vlny – s již zmíněným Demym, ale také s Jeanem-Lucem Godardem a Agnès Vardovou. V roce 1966 se usadil v Hollywoodu.

Složil hudbu k více než 200 filmům, televizním pořadům a muzikálům a vydal přes 100 alb. Vedle tří Oscarů získal pět hudebních cen Grammy. Bylo mu dvaadvacet, když se jeho první album s názvem I Love Paris stalo jedním z nejprodávanějších instrumentálních alb všech dob.

Legrand byl rovněž vynikajícím jazzovým pianistou a uznávaným dirigentem, který spolupracoval s orchestry po celém světě.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na