Irena Troupová a Jan Dušek připomenou v Berlíně oběti holocaustu

Sopranistka Irena Troupová a její klavírní partner Jan Dušek připomenou 27. ledna 2019 na koncertu v budově berlínského Muzea hudebních nástrojů oběti holocaustu. Pořádající německý Státní institut pro hudební vědu (SIM) a organizace musica reanimata, která se zaměřuje na propagaci tvorby skladatelů pronásledovaných nacismem, se rozhodli na Mezinárodní den památky obětí holocaustu připomenout památku českých skladatelů, kteří se stali oběťmi nacistického režimu.
Irena Troupová a Jan Dušek (zdroj Pražské jaro foto Zdeněk Chrapek)

Na koncertu s názvem Hudba ve stínu holocaustu zazní písně a klavírní skladby Viktora Ullmanna, Pavla Haase a Hanse Krásy, kteří byli jako Židé po internaci v Terezíně na podzim 1944 zavražděni v Osvětimi. Program doplní díla jejich současníků Erwina Schulhoffa, Rudolfa Karla a Hanse Winterberga. Úvodní projev přednese Christoph Stölzl, rektor Vysoké hudební školy Franze Liszta.

Na našich koncertech se snažíme představovat také autory i díla dosud prakticky nehraná. Takovými jsou v programu nadcházejícího berlínského koncertu zejména písně Hanse Winterberga, dalšího, dosud zcela neznámého česko-židovského skladatele z Terezína, i klavírní skladba Rudolfa Karla. Ten sice je české hudební historii znám jako významný meziválečný skladatel a hudební pedagog, ale dnes se jeho dílo prakticky nehraje a v zahraničí už není známo vůbec,“ uvedla k programu pěvkyně Troupová.

Duo Troupová-Dušek se dílu skladatelů, které se na českých koncertních pódiích objevuje spíše sporadicky, systematicky věnuje již řadu let. V roce 2015 například jako první v České republice nahráli na CD komplet písní pro soprán a klavír Viktora Ullmanna a tento repertoár už několik let uvádějí i koncertně, například na loňském ročníku festivalu Pražské jaro.

Asi před třemi lety jsem náhodou narazil na CD nahrávku Ullmannových písní, která je mimořádná i v evropském měřítku,“ uvedl předseda organizace musica reanimata Albrecht Dümling. „Ihned mě zaujal nejen ten počin samotný, ale i mimořádná síla a výmluvnost interpretace, kterou čeští hudebníci v nahrávce nabídli. A protože jsem sledoval i jejich další koncertní činnost s tímto repertoárem, rozhodli jsme se po dohodě s vedením SIM oba umělce oslovit a přizvat k účasti na letošním vzpomínkovém koncertu,“ dodal.