Frank Zappa stále inspiruje. Orchestr Berg zahájí v Divadle Archa novou sezónu

Frank Zappa. Fenomén. Enfant terrible rockové avantgardy, milovník Stravinského a Varèse, svobodný umělec bez bariér. Ano, ten Frank Zappa, který už pár týdnů po sametové revoluci dorazil do Československa. Orchestr BERG ho připomene prostřednictvím zahajovacího koncertu své letošní sezóny. Zdatně mu budou sekundovat i český skladatel Michal Nejtek a Régis Campo z Francie, jejichž díla zazní v Divadle Archa ve světové a české premiéře.
Frank Zappa (zdroj Orchestr Berg)

Hudební sci-fi úkaz jménem Frank Zappa je ústřední postavou zahajovacího koncertu již devatenácté sezóny Orchestru BERG. Odehraje se v Divadle Archa a představí výběr ze Zappova odkazu, především z alba Yellow Shark, které vyšlo ve spolupráci s německým Ensemblem Modern koncem roku 1993, těsně před Zappovou předčasnou smrtí.

Franka Zapu by šlo popsat jako fenomenálního samouka, který se prosadil díky kombinaci talentu, neskutečné pracovitosti a zvídavosti. Už v dětství objevil hudbu Edgarda Varèse, oblíbil si také Stockhausena nebo Stravinského, na své první desce dokonce uvedl společně s řadou dalších i Aloise Hábu jako jednoho z hudebních inspirátorů. Zappa svými experimenty také inspiroval řadu dalších hudebníků. Orchestr BERG představí dva z nich – v české premiéře zazní skladba Zapp’art francouzského skladatele Régise Campa, v premiéře světové pak novinka českého skladatele Michala Nejtka. Společně s Orchestrem BERG vystoupí Tereza Marečková v roli Zpívající učitelky a Zkoušející. Nejtek jako text využil otázky a odpovědi týkající se zkoušky z češtiny pro cizince, kteří v České republice žádají o trvalý pobyt.

Orchestr BERG si za dobu své existence vybudoval pověst špičkového tělesa, které se s odvahou a kreativitou pouští do těch nejnáročnějších projektů v oblasti současné hudby. Tu často kombinuje s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, hraje i na netradičních místech. Od svého vzniku objednal a ve světové premiéře uvedl již více než stovku novinek především mladých českých skladatelů. Českému publiku představil také obrovské množství hudby v premiérách českých. Orchestr BERG založil dirigent Peter Vrábel a za práci s ním získal mimo jiné ocenění od České hudební rady / UNESCO za mimořádný přínos české hudbě.

 

ZAPPART  | … zahajovací koncert sezóny

pondělí 11. března, 20:00 hodin (!) | Divadlo Archa (Na Poříčí 26, P1)

… Frank Zappa jako inspirace

 

Michal Nejtek – Get Ready! (světová premiéra)

Régis Campo – Zapp’art (česká premiéra)

Frank Zappa – výběr (instrumentace Ali. N. Askin & Hubert Steiner)

 

Tereza Marečková – Zpívající učitelka & Zkoušející

Orchestr BERG & Peter Vrábel – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat