František Preisler – tragédie, ze které i po šesti letech mrazí

Právě dnes je to šest let, kdy se nečekaně uzavřel život třiatřicetiletého dirigenta Františka Preislera. Jednoho z nejtalentovanějších mistrů taktovky své generace.K tragédii došlo před šesti lety, předposlední červencový den na ostrově Elba. Dirigent František Preisler dostal během koupání zhruba patnáct metrů od břehu epileptický záchvat s následným vynecháním srdce. „Následoval rychlý návrat na břeh. Sestra a přítomný lékař mu ještě na chvíli vrátili život, když došlo k dalšímu srdečnímu selhání. Rychlá pomoc byla ihned na místě, byl napojen 20 minut na přístroje, leč oživování bylo marné,“ popsal po čase okolnosti odchodu svého syna režisér František Preisler starší.Dirigent František Preisler nebyl úplně zdráv, tři roky se léčil s cukrovkou, po těžkém úrazu a následném léčení v roce 2006 se u něj projevila epilepsie. „Svědomitě se léčil, chodil pravidelně na kontroly k vynikajícím lékařům, užíval předepsané léky. Při poslední prohlídce necelý měsíc před tím, než se to stalo, bylo neurologem konstatováno výrazné zlepšení s nadějí, že dávky léků se začnou snižovat a že je předpoklad, že do jednoho roku bude zcela zdráv.“ Podle otce měl jeho syn ze zlepšování svého zdravotního stavu radost, navíc poslední rok se u něj neobjevil žádný náznak záchvatu, a dokonce rodičům telefonoval z Itálie, jak se cítí dobře. Srdce ale nevydrželo ten obrovský pracovní nápor, pro který žil,“ dodal později k odchodu syna František Preisler starší, který také naplnil synovu poslední vůli. „Přinesl ji k nám před více než rokem po těžkém onemocnění. Prosil, ať je u nás uschována pro případ, že by se něco nečekaného přihodilo. Ve vůli sepsal pokyny, jak naložit s jeho posledním rozloučením.“Jak si dirigent František Preisler přál, uskutečnilo se rozloučení v úzkém rodinném kruhu a jeho ostatky byly uloženy k jeho předkům do rodinné hrobky na Městském hřbitově v České Třebové.

Smrt dirigenta Františka Preislera (1973–2007) před šesti lety šokovala všechny, kteří s ním měli možnost pracovat – od lidí z pražského Národního divadla či dalších operních souborů, přes hráče předních symfonických orchestrů, až po celý tým dnes už legendární pražské muzikálové produkce Jesus Christ Superstar, pod kterou byl jako dirigent též podepsán, či zpěváky populární hudby v čele s Karlem Gottem. Dodnes František Preisler mnohým z nich velmi chybí.

2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
marenka

často na Františka vzpomínáme, byl to mladý hudební génius s obrovským srdcem a nakažlivým entuziasmem…

Je pro mne velkou ctí, že jsem mohl Františka poznat, a je pro mne stále velmi živou vzpomínkou každoroční připomenutí jeho tragédie, tragedie génia. Přemýšlím nškdy o tom, kde by dnes byl, kam by to dotáhl, nebýt toho strašného dne před šesti lety. Milan Mikolecký