Garrick Ohlsson kvůli zdravotním obtížím nezahraje na festivalu Dvořákova Olomouc

Na závěrečném koncertě letošního ročníku festivalu Dvořákova Olomouc měl v neděli 23. května 2021 zahrát klavírista Garrick Ohlsson. Vzhledem k jeho aktuálním zdravotním obtížím však nemůže do Olomouce přicestovat.

Garrick Ohlsson (foto Dario Acosta)
Garrick Ohlsson (foto Dario Acosta)

Sólistou koncertu tak bude houslista Josef Špaček, který společně s Moravskou filharmonií Olomouc řízenou Jakubem Kleckerem zahraje Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53 Antonína Dvořáka.

„Velmi nás mrzí, že v rámci závěrečného koncertu letošního festivalu nakonec posluchačům nenabídneme vystoupení Garricka Ohlssona. Po vzájemné intenzívní komunikaci, kdy s ohledem na jeho aktuální zdravotní indispozici mu lékaři nedoporučili, aby do Olomouce přijel, jsme nicméně nuceni přistoupit k této programové změně. O to více náš těší, že se nám podařilo operativně zajistit pro velké finále našeho festivalu vynikajícího českého houslistu Josefa Špačka, který vystoupí rovněž s koncertem Antonína Dvořáka. Jsem si jist, že posluchače čeká jedinečný zážitek, a zároveň i v osobě Josefa Špačka pokračujeme v premiérovém uvádění sólistů či ansámblů na festivalu Dvořákova Olomouc. Po premiérovém uvedení souboru Musica Florea v romantickém obsazení, prvním vystoupení Bennewitzova kvarteta v Olomouci a premiéře jazzového projektu Lukáše Oravce se také Josef Špaček představí poprvé na našem festivalu,“ dodává k programové změně Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc.

Josef Špaček (foto Radovan Subin)
Josef Špaček (foto Radovan Subin)

Josef Špaček je houslista, který si svou hrou podmaňuje publikum celého světa a řadí se mezi nejvýraznější talenty své generace. Jeho hra vyniká technickou jistotou, virtuozitou, osobitým výrazem a širokým rozsahem barevnosti zvuku. Uznáván je i pro sebevědomé a soustředěné vystupování. Houslový koncert a moll je považován za jedno z vrcholných děl Dvořákova tzv. slovanského období. Dílo se řadí k nejoblíbenějším a nejčastěji uváděným výtvorům svého autora a dnes neodmyslitelně patří k základním dílům světového houslového repertoáru. Na koncertě zazní i Pastorale pro smyčcový orchestr skladatele Karla Husy a suita Pták Ohnivák Igora Stravinského.

Koncerty Dvořákovy Olomouce slovem provází Jiří Vejvoda a je možné je sledovat online od 19:00 na Facebooku, webu, YouTube kanále MFO, nebo na stránkách festivalu.

Program koncertu 23. května

Karel Husa
• Pastorale pro smyčcový orchestr

Antonín Dvořák
• Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53

Igor Stravinskij
• Pták Ohnivák, suita (1919)

Účinkují:
Josef Špaček — housle
Moravská filharmonie Olomouc
Jakub Klecker — dirigent
Jiří Vejvoda — průvodní slovo

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments