Retrospektivní podívaná k 75. výročí Taneční konzervatoře hl. města Prahy

V tomto školním roce si Taneční konzervatoř hl. m. Prahy připomíná 75 let od svého založení. Vzhledem ke covidové situaci se oslavy přesunují do online světa, v němž škola zveřejnila záznamy představení z posledních 30 let.

Jaroslav Slavický k oslavám 75. výročí založení školy

Jubileum Taneční konzervatoř plánovala slavit velkolepě na příklad dvěma gala představeními ve Stavovském divadle během podzimu 2020 či premiérou baletu Popelka v choreografii Jiřího Horáka. Situace však nepřála, proto se vedení v čele s Jaroslavem Slavickým rozhodlo zpřístupnit taneční výkony svých studentů a absolventů alespoň na filmových záznamech.

Výběr je široký, nabízí k nahlédnutí jak tvorbu Taneční konzervatoře, tak souboru Bohemia Balet i galakoncerty, které v minulých letech zaznamenala Česká televize. K dispozici jsou výňatky ze slavných baletů i celé inscenace jako na příklad Děvčátko se sirkami a Oliver Twist, dále díla choreografů Jiřího Kyliána (např. Večerní písně, Indigo rose, Un ballo) Pavla Šmoka (např. Sinfonietta, Záskok, Musica Slovaca), Libora Vaculíka (např. Stmíváníčko, Chlapec a smrt) či Petra Zusky (V mlhách, Růže). Nechybí ani světoznámá Suite en blanc Serge Lifara.

Jedná se o jedinečnou příležitost, jak si jednak připomenout cestu, kterou Taneční konzervatoř během posledních zhruba třiceti let ušla, jednak vidět například dnešní sólisty a sólistky místních i zahraničních souborů na samém prahu jejich kariér. Těšit se můžete na jména jako Lukáš Slavický, Adéla Pollertová, Daria Klimentová, Tereza Podařilová, Nikola Márová, Andrea Kramešová, Viktor Konvalinka, Ondřej Vinklát, Kateřina Plachá, Radka Příhodová, Zuzana Hvízdalová, Kristina Kornová nebo Jakub Rašek a celou řadu dalších.

Podrobný seznam včetně odkazů na jednotlivé filmy naleznete na webu školy zde.

Jednotlivá videa bude možné přehrát zdarma až do konce prázdnin, tedy 31. srpna 2021.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments