Glosa: 420 PEOPLE a Michael Schumacher

Tandem Václav Kuneš – Nataša Novotná si bezpochyby zaslouží obdiv a poklonu. Pod hlavičkou 420PEOPLE toho na taneční scéně ve světě i u nás dokázali během několika málo let víc než dost – počínaje oficiálními oceněními či nominacemi na ně a obdivem čím dál početnějšího tábora jejich fanoušků konče.

Small Hour

Teď poprvé vkročili i na pražskou Novou scénu, kde se stali rezidentním souborem, se záměrem mít možnost pravidelně výsledky své pozoruhodné práce prezentovat, ale také získat k tomu aspoň to nejnutnější zázemí. Václav Kuneš i tentokrát potvrdil svou pověst neustálého hledače stále nových, doposud neprozkoumaných cest, když k této premiéře přizval Michaela Schumachera, úspěšného amerického tanečníka a choreografa, držitele putovního ocenění „Jiří Kylián Ring“. Přizval ho proto, aby Schumacher svými pohybovými improvizacemi obzvláštnil či chcete-li obohatil choreografie, vytvořené 420 PEOPLE.

Michael Schumacher
Jenže právě v tom se dle mého soudu stala ta kardinální chyba. Možná jsem až příliš senzitivní, ale každou choreografii chci vnímat naplno, chci se nechat zcela oslovit tím, co mně říká, chci se soustředit na to, co mně chce sdělit, vychutnat si všechny ty vesměs niterné pocity. Jenže Michael Schumacher svými výraznými vpády mezi interprety (sám oblečený do montérek), svojí improvizací a jakýmsi pohybovým „glosováním“ dění na jevišti od něj dokonale odvádí pozornost, neustále zpřetrhává vazby mezi divákem a původní choreografií a ve výsledku ji značně deformuje. Škoda, práce Václava Kuneše (a Ohada Naharina) u nás zatím nebyly tak často k vidění na to, aby je diváci důvěrně znali a mohli se tak soutředit na samu o sobě jistě výtečnou Schumacherovu improvizaci.
Zbývá tedy jediné: Vypravit se na 420 PEOPLE a jejich běžné vystoupení (kterých díkybohu u nás v poslední době přibývá) znovu. A Michaela Schumachera s jeho improvizací si zkusit vychutnat až časem, po důvěrnějším seznámení se s běžným repertoárem Kunešova uskupení.

B/olero

Affordance


Affordance
420 PEOPLE
premiéra 14. dubna Nová scéna Národního divadla v Praze

Small Hour
Choreografie: Václav Kuneš
Hudba: Robert a Ronald Lippok, Matthew Barley (na motivy H. Purcella)
Světla: Loes Schakenbos
Tančí: Nataša Novotná, Václav Kuneš

B/olero
Choreografie: Ohad Naharin
Asistent choreografie: Iyar Elezra, Bobbi Smith, Adi Salant
Hudba: Maurice Ravel – Bolero v podání japonského skladatele a průkopníka hry
na syntetizátor Isao Tomity
Kostýmy: Alla Eizenberg
Světla: Ohad Naharin
Tančí: Nataša Novotná, Rei Watanabe

Affordance
Choreografie: Václav Kuneš
Hudba: Lajkó Félix, Katsui Yuji, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald & Duke Ellington a další
Účinkují: Zuzana Herenyiová, Václav Kuneš, Francesco Nappa, Kristýna
Němečková, Nataša Novotná, Milan Odstrčil, Miguel Oliveira, Tom Rychetský,
Michael Schumacher, Rei Watanabe

www.420people.org

foto: P.Hejný

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments