Glosa: Čert a Káča v Národním divadle

Dopolední repríza Dvořákova Čerta a Káči 6.února 2010 byla jednapadesátým představením, počítáno od obnovené premiéry v roce 2003 (poprvé se ale inscenace objevila již v roce 1990).
Jde o starou inscenaci (režie Marián Chudovský), kterou určuje scéna a kostýmy Adolfa Borna. Ta je zaplněna nejrůznějšími postavičkami (nejvíce se samozřejmě Born “vyřádil” v pekle), vtipné jsou i různé drobnosti. Revoluční euforii připomíná nápis nad vchodem do pekla “S Luciferem na věčné časy”. Poněkud nadbytečná jsou zvířata poháněná motorky, když jsem insenaci viděl poprvé koncem 90. let, tak zde nebyla.

Orchestr pod vedením Jana Chalupeckého hrál spolehlivě a bez větších chyb. Káču zpívala Kateřina Jalovcová, její hlas je mladý a zdravý, využila i příležitosti uplatnit komediální herectví, stejně jako Luděk Vele (Čert Marbuel). Herectví je slabší stránkou Tomáše Černého (Ovčák Jirka), ale pěvecky roli zvládl skvěle. Těmto interpretům bylo také docela dobře rozumět, což nelze říci o Kněžně Yvony Škvárové. Osobně její zpěv poslední dobou těžko snáším, zde se omezím na to, že při několika vypjatějších místech, které Kněžna ve 3. aktu má, mne to řezalo v uších. Sluší se však dodat, že na děkovačce si vysloužila i zvolání “brava” (?). Bohuslava Maršíka jako Lucifera příliš slyšet nebylo.
Budete-li tedy chtít strávit milé odpoledne s operou, lze tuto inscenaci stále doporučit. A děti vezměte s sebou, nudit se nebudou.

Antonín Dvořák:
Čert a Káča
Hudební nastudování: Bohumil Gregor
Dirigent: Jan Chalupecký
Režie: Marián Chudovský
Scéna a kostýmy: Adolf Born
Nastudování sboru: Milan Malý
Sbormistr: Pavel Vaněk
Choreografie: Daniel Wiesner
Orchestr, sbor a balet opery Národního divadla
obnovená premiéra 21.9.2003 Národní divadlo Praha
(premiéra 4.10.1990, psáno z reprízy 6.2.2010)
 
Ovčák Jirka – Tomáš Černý
Káča – Kateřina Jalovcová
Máma – Ivana Ročková
Čert Marbuel – Luděk Vele
Lucifer – Bohuslav Maršík
Čert vrátný – Vratislav Kříž
Čert strážce – Oldřich Panovský
Kněžna – Yvona Škvárová
Komorná – Alžběta Poláčková
Maršálek – Jiří Kubík
Muzikant – Petr Frýbert

www.narodni-divadlo.cz

foto: archiv ND (K.Jalovcová jako Káča a L.Vele jako Marbuel)

Hodnocení

Vaše hodnocení - Dvořák: Čert a Káča (ND Praha)

[Celkem: 20    Průměr: 4.5/5]

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (6) “Glosa: Čert a Káča v Národním divadle

 1. Rozhodně doporučuji všem rodičům, kteří zvažují, na co své malé děti přivést poprvé do divadla na operu. Žádná Tosca, Traviata, Madamme Butterfly ani Příhody lišky Bystroušky nejsou pro začátek vhodnější, než tahle pro děti veskrze dobrá Dvořákova opera. Pro svoji čtyřletou dceru jsme ji po dlouhém zvažování zvolili jako první nakouknutí do světa opery trochu s obavami (zda hyperaktivní dítě v období věčných dotazů proč a na co … vydrží). Dcera nejen že vydržela, ale v průběhu představení ani nedutala. Večer poté se mě zeptala "Tati a na co půjdeme do Nalodniho priste?" Takže doporučuju!
  Roman Vít

 2. Vazeny pane Simacku, smim se Vas zeptat, jakou zpevacku mate v oblibe vy? Ja mam moc rad pani Skvarovou a ponekud se me dotklo, co zde o ni pisete. Myslim si, ze kazdy ma pravo na nazor. Ale pokud uz dopredu vim, ze nekoho nemam rad nebo ze se mi jeho, jeji zpev nelibi(je to vse jen otazka vkusu, bohuzel se neda zmerit, jaky hlas je ten nejlepsi, ci nejprijemnejsi nebo uchu nejvic lahodici), tak proste pujdu na jine obsazeni.

  Ano pani Skvarova je dramaticka mezosopranistka a proto jeji hlas tak take zni. A ja rikam Pan Buh zaplat! Miluju znele, velke, zvucne hlasy. Proto nechodim na predstaveni, kde zpivaji zpevaci s lyrickymi hlasy. Asi je to spatne to takhle rict, ale aspon potom o nekom, kdo je dobry zpevak(a mne se treba nelibi, rozumejte, nevyhovuje memu vkusu)nenapisu neco, co muze pripadneho odbdivovatele MOC mrzet..

  Rad si ctu prispevky lidi na tomto blogu, ve velke vetsine si rikam, jak je zajimave, ze lidi mimo divadlo, kteri vlastne nevi, co to delat divadlo, prozit roli, neco sdelit divakovi, obnasi. Sam jsem pusobil jeste donedavna jako demisolista baletu Narodniho divadla v Praze a verte mi, neni vzdy snadne se Vam, divakum, zalibit.

  Snad budete priste k interpretum na jevisti milosrdnejsi a budete vice vazit sva slova. Protoze verte, ze kdybych v divadle na Cert a Kaci byl, ja bych pani Skvarove bravo kricel take.

  A pokud by se nekomu jinemu predstaveni nepovedlo a za kazdou cenu bych o tom chtel psat, tak bych si dlouho rozmyslel, co napisu.

  S pozdravem ctenarum Opera PLUS a samozrejme i Vam, pane Simacku, Pavel Pisan

 3. Vážený pane Pišane, napsal jsem, že poslední dobou těžko snáším zpěv paní Škvárové. Ne typ jejího hlasu (ač přiznávám, že "dramatický mezzo" není zrovna můj nejoblíbenější). Vadí mi spíš "tvorba tónu" a některé další jevy, které bych asi nepojmenoval přesně, ale věřte, že jsem se na ně optal u povolanějších. Dříve jsem je u Vaší oblíbené zpěvačky tolik nepozoroval (třeba v Tristanovi).
  Jít na jiné obsazení je při frekvenci představení 1 – 2x měsíčně poměrně obtížné, postavu, která se objeví až ve třetí dějství přežiju s kýmkoliv. Kdyby se mi výkon líbil, tak to napíšu i proti a priori zaujatému postoji, pokud bych nějaký takový měl.
  Co řekne "případný obdivovatel" na to, co napíšu, je mi srdečně jedno – stejně jako opravdovým kritikům. Také to pak od účinkujících vydatně schytávají, včetně zpochybňování vlastní činnosti. Můžeme se pak hádat o formě vyjádření nespokojenosti, zde jsem však volil, myslím, celkem jemný způsob.
  Zcela Vám věřím, že není lehké se nám, divákům, zalíbit. Stejně tak jako nám, hostům v restauracích, zákazníkům v obchodě atd. Prostě v každém povolání, kde se pracuje s lidmi.
  Pokud se ptáte na mou oblíbenou zpěvačku, pak je jich mnoho a určitě najdete hodně vody na svůj mlýn: Bonney, Damrau, Dessay, Genaux, Gruberova, Horne, G. Jones, Kasarova, Kermes, Kirkby, Kožená, Meier, Netrebko, Norman, Otter, Popp, Te Kanawa v abecedním pořádku a určitě další. České a slovenské jak mne napadly: Kaupová, Vykopalová, Jalovcová, Blažíková, Eibenová, Cukrová, Sýkorová (ne herectví), Hamarová, Šaková, Kněžíková, Janková, Houda-Šaturová).
  S úctou
  Pavel Šimáček aka Tantris1978

Napsat komentář