Glosa: Etický postoj Andráse Schiffa

Od 1. ledna 2011 předsedá Maďarsko Evropské unii. A od téhož dne platí v této zemi také nový tiskový zákon, de facto obnovující cenzuru. Vláda Viktora Orbána jím brutálně zasáhla proti kritickým mediím. Maďarští intelektuálové jako György Konrád či Gábor Dalos proti tomu v Německu, tedy mimo svou vlast, výrazně protestují.

Zvlášť významný protest je slyšet také od maďarského klavíristy Andráse Schiffa, který spolu s dirigentem Ivanem Fischerem vyzval kolegy-hudebníky po celém světě – aby podepsali jeho výzvu za svobodu slova a projevu v Maďarsku. Současně Schiff odřekl do odvolání všechny koncerty ve své vlasti.

Rád připomínám, že podobně jako Iván Fischer je i Schiff zcela výjimečným interpretem Dvořáka. Jeho nahrávka klavírního koncertu s Vídeňskými filharmoniky pod Christophem von Dohnányim patří do stejné ligy jako legendárního produkce Svjatoslava Richtera. Méně známé je, že Schiff z vlastní kapsy před lety podpořil faksimilové vydání Dvořákova koncertu – tedy něco, k čemu se zodpovědně nějak nemělo ministerstvo kultury ČR. Narozdíl od českých pianistů se Schiff při své interpretaci také akribicky drží Dvořákova textu, který je mu svatý, stejně jako Richterovi. A kdo zažil někdy živě jeho Janáčka, ten si uvědomí, zas jakou úroveň interpretace můžeme tomuto nesmírně citlivému umělci být vděčni.

Teď, kdy Maďarsko zavedlo zákon, který je ještě hrubší variantou našeho domácího Bendova „náhubkového zákona“ by se mohli, ba měli, čeští kolegové revanšovat a Schiffovu petici také podepsat.

Mohlo by vás zajímat


11
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
VTSlajer

Jak nam historie zase demonstruje na soucasnem deni v Madarsku, demokracie je velmi krehka nadoba. Je treba si ji vazit a setrne s ni zachazet, jinak o ni prijdeme. Umelci maji tez moznost ukazat prostrednictvim zpevu, cinohry, baletu apod., na ktere strane stoji. Kdekoli na svete. Pred nekolika lety, za 2. terminu pres. G.W. Bushe, jsem byl na skvelem recitali Renee Fleming ve Vancouveru. Kdyz jsme cekali zpusobne a BEZ bodyguards, az se dostaneme ke stolu, kde RF podepisovala trpelive nekolik hodin po koncertu cd, dvd atd., padlo tam pred ni slovo "goodwill ambassador", coz ona s usmevem a povdekem… Číst vice »

Anonymous

Pro Andrase Schiffa mluví i to, ze odrekl pred lety konceerty v Rakousku, kdyz se tam ustanovila antisemitska vlada panu Schüssela a Haidera.
Není pravde pravidlem, aby umelci, kteri jsou existencne zavisli na dobre vuly politiku, demonostrovali moralni kodex.

Daniel

Není a o to víc je třeba si toho vážit. Zaujalo mne, co debat se tu rozvine nad Kaumannovým koncertem, Garančí, která ujela v TV show mimo mísu, ale o takhle zásadních věcech, jako je budoucnost opery u nás nebo tenhle velmi nebezpečný tiskový zákon, nedebatuje skoro nikdo. Zásadní věci ovlivňující kulturu a budoucnost nikoho z diskutujících neděsí? Vibrato Garanči a studenost Kaufmanna ano?

Já osobně mám strach z toho, co MK udělá z opery u nás i z náhubkových a jiných zákonů. Děsí mě to víc, než to, jestli nějaká hvězda zpívá falešně.

Martin

Naprostý souhlas. Pokud na Opeře plus přijde řeč na nějaké závažnější téma nebo na vynikajícího umělce, který ale zrovna není mediální hvězda (viz András Schiff), nikoho to obvykle moc nezajímá.

Anonymous

Je to pravda. A. Schiff prokazuje odvahu, pro kterou riskuje své živobytí. Naši umělci jsou v ohrožení. Garanča se uživí, ale naši operní pěvci a orchestr či sbor jen těžko. Poté, co jim zubař zruší místa. Má někdo ze čtenářů odvahu se za ně postavit, tak, jako se zde bojují slovní bitvy za Garanču, Kaufmanna, Terfela?

Anonymous

Já se ohrožená cítím. Cítím i to, že fanoušci se zásadních věcí zřejmě nebojí, vždyť jim sem nějaká ta Garanča zase přijede. Nevadí jim, že zanikne Státní Opera Praha, nevadí jim, že zaniknou oblastní divadla. Hlavně, že budou koncerty hvězd. Souhlasím s Martinem i Anonymním. Je to ostuda nás fanoušků vážné hudby. Neumíme se postavit za domácí operu, balet, hudbu. Pojďme založit petiční výbor! Alespoň projevit nějaký občanský postoj! Zájemci o petici jistě mohou psát kontakt na sebe na mail O+. JáJa

Pavel Šimáček

Vážení výše diskutující, to, že se diskutuje ke "hvězdám" je známá věc (když jsem jednou vyzval k diskusi k méně komentovaným, možná o to více "uměleckým" počinům, bylo mi vyčteno, že chci, aby se diskutovalo pod MÝMI články). Píšete: kdo má odvahu se za umělce postavit… Vyzýváte k peticím… Petice se podepisují. Kdo z těch, který tu vybízí k peticím, má odvahu "se podepsat" zde? Je zřejmé, že mnoho z Vás patří mezi ty, kterých se chystaná opatření mají dotknout. Chápu, že se bojíte důsledků – ale Schiff se vystoupit nebál – kdo další? To, že tu budeme anonymně volat,… Číst vice »

Anonymous

Milý pane Šimáčku. Proč by měla O+? Protože si myslím, že je to instituce,která má možnosti oslovit lidi a informovat. Když ho založím já, nemám takový dosah na tolik čtenářů, když bude zde, bude na očích mnoha lidem. Vzadu jsem umístila kontakt na sebe, kdo se chce přihlásit může. Jinak jen poznámku k vašim mnohdy rozporuplným diskusním příspěvkům: Na straně Přečetli jsem píšete v jednom z diskusních příspěvků k MK, že byste se přidal, ale nemůžete. Není to to samé, z čeho obviňujete teď ostatní i mne? Z jakého titulu za provozovatele O+ mluvíte? Spojím se s majiteli webu a… Číst vice »

Opera Plus

Dobré odpoledne JáJo,děkujeme za vaše názory i přízeň. Jen pár poznámek k Vašemu komentáři: Nejste jediná, kdo na stránkách Opery Plus volá v souvislosti se současným děním kolem budoucnosti opery v Praze po petici. Veřejně deklarujeme, že jsme připraveni její text i s příslušnými pokyny k jejímu podpisu zveřejnit (mimochodem-podpisy na internetu jsou podle současné legislativy jen symbolické, nemají narozdíl od těch na papíru žádnou platnost). Rozhodně ale nehodláme petici organizovat, a to nejen kvůli snaze udržet si novinářskou nestrannost a nezávilost, ale i z důvodů ryze praktických. A jen na okraj: Mýlíte se, že bychom byli nějakou "institucí", jak… Číst vice »

Daniel

I já se tak trochu přidám. Opera Plus má dokonalou pozici o takové petici informovat, vyvěsit jí nebo odkaz na ní. Návštěvuje ji cílová skupina, která je pro petici 100%vhodná. V tom smyslu to myslím zaznělo od čtenářky s pseudonymem JáJa. Já osobně nemám žádný problém ji podepsat. A myslím, že nikdo další ze čtenářů, které pan Šimáček tak investigativně odhalil jako činné hudebníky :-). Proč sem lidé píší pod pseudonymem je jiná věc a souvisí to s jejich dehonestací či případným zostuzováním zaměstnavatelem. Prostě není jednoduché projevit svůj názor svobodně, zatím ještě mohou pořád být očekávány sankce. A k… Číst vice »

Anonymous

Obdivuji morální postoj p. A. Schiffa a držím Maďarsku palce,aby tento cenzurní zákon byl změněn. Pokud petice vznikne, ráda ji podepíši. Nikdy jsem se nebála podepsat,když šlo o dobrou věc. Nakonec my jsme si to v NDM zažili hned 2x. Ale bohužel magistrát nebral názor většiny v úvahu.
Jana