Glosa: Svátky hudby s Lukášem Klánským

Sázkou na jistotu po všech stránkách byl první z nejnovějších sedmi večerů, uváděných už po dvě desetiletí v Praze pod názvem Svátky hudby – založených Václavem Hudečkem coby pomocné ruky nastupující mladé generaci muzikantů (neméně sympaticky jím každoročně podávané při letních houslových kurzech v Luhačovicích). Onou sázkou na jistotu byl včerejší pražský úvodní koncert hlavně jak zvoleným posluchačsky i interpretačně vděčným programem (Purcell, Mendessohn, Chopin, Haydn), tak i volbou protagonistů.

Dvaadvacetiletý klavírista Lukáš Klánský, kráčející ve šlépějích svého otce, přitom sklidil největší ovace – a to druhým Chopinovým klavírním koncertem, podaným s nepřehlédnutelným vnitřním prožitkem a technickou brilancí. Svoji muzikálnost i nečekaně vyvinutý smysl pro doprovod, kterým vlastně klavírní part Haydnova Koncertu F dur při porovnání s partem houslovým je, pak osvědčil v závěrečné skladbě večera.

Zatímco Klánského klavír se kostelem svatého Šimona a Judy nesl opravdu skvostně, housle Václava Hudečka – alespoň v mojí tuším třinácté řadě vpravo – měly na nejednom z míst nepříjemně chrčivý dozvuk, chvílemi až připomínající vzdálenou cirkulárku. Škoda. I tak ale šlo vytušit, že zvlášť v atraktivní třetí větě Mendelssohnova Houslového koncertu d moll (jakkoli ten je tak trochu ve stínu toho e moll) byl Hudečkův výkon technicky i výrazově naprosto suverénní.

S podobným nadhledem letitých zkušeností si vyzrálí Virtuosi Pragenses dokázali vychutnat především úvodní Purcellovu svitu z hudby ke hře The Gordian Knot Unty’d.

Vcelku příjemný večer, tím spíš byla na místě lítost nad nejedním prázdným místem – nejspíš ne všichni pozvaní VIP hosté na zahajovací festivalový koncert dorazili. I tak jich ale přišla celá řada, třeba Meda Mládková, stejně jako i politici – předseda Senátu Štěch či místopředsedkyně Sněmovny Němcová. Právě té také patřila úplně první slova oficiální zahajovací řeči Václava Hudečka; ovšem oslovení „milá Mirečko“ vyznělo při vší úctě k Hudečkově vstřícně přátelské povaze dosti nepatřičně, stejně jako i následná slova primátora Svobody o tom, že naše kostely jsou lepší než ty americké, vybavené internetem. Však se také při tom nejeden z návštěvníků dosti ošíval.

Svátky hudby v Praze pokračují v listopadu večerem hudby a poezie s Ensemble Martinů a Otakarem Brouskem, nazvaným Mozart na Bertramce v Praze. A pozor na zavádějící název – nikoli na Betramce, ale opět u Šimona a Judy.

Svátky hudby v Praze 2011

Zahajovací koncert
Lukáš Klánský (klavír)
Václav Hudeček (housle)
Virtuosi Pragenses – umělecký vedoucí Milan Lajčík
26.října 2011 Kostel svatého Šimona a Judy Praha

program:
Henry Purcel: Gordický uzel rozvázaný –svita pro smyčcový orchestr č.1
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Koncert pro housle a komorní orchestr d moll
-přestávka-
Frédéric Chopin: Koncert pro klavír a smyčcový orchestr č.2 f moll
Franz Joseph Haydn: Koncert pro housle, klavír a smyčcový orchestr F dur

www.svatkyhudbyvpraze.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments