Glosa: Vivica Genaux – koloraturní hostina v Praze

Pražský podzimní barokní triumvirát renomovaných mezzosopranistek byl ve čtvrtek završen ve Stavovském divadle koncertem americké pěvkyně Vivicy Genaux za doprovodu souboru Collegium 1704 vedeného Václavem Luksem. Je to poprvé, kdy Praha zažila tři umělkyně špičkových kvalit v tak krátkém časovém rozpětí a nabela se proto zajímavá možnost srovnání.


Vivica Genaux zvolila pro Prahu kompozice Vivaldiho, Boroniho, Hasseho, a zařadila také dvě Myslivečkovy árie. Zpívané party, místy extrémně náročné, byly původně psány pro hlasy kastrátů, pro tento způsob zpěvu speciálně školených. Vivica Genaux se představila ve vynikající hlasové formě. Jejímu pěveckému naturelu nejlépe vyhovují vypjatá tempa se všemi ozdůbkami, vibráty a velkými intervalovými skoky vyšperkovaných árií, které by mohly svádět až k pouhé technické ekvilibristice. Pěvkyni ale tohle nebezpečí nehrozilo – některé partie si obzvlášť vychutnávala a vždy bylo poznat, že dobře ví, o čem zpívá. Pouze v pomalejší Vivaldiho árii Sin nel placido soggiorno jsem postrádala přece jen víc vřelosti, tam ve srovnání s výrazovými možnostmi Cecilie Bartoli je Vivica Genaux o trochu méně strhující.

 


Collegium 1704 nemělo ve Stavovském divadle jednoduchou roli. Prostory scény nastavené a utlumené pro mluvené slovo nejsou vždy optimální pro produkci zvláště menších hudebních uskupení. Prostor s minimem přirozeného akustického dozvuku potrápil v první polovině některé z hudebníků, výsledkem byl poněkud rozpačitý Locatelli a ani podání Vivaldiho nevyznělo zcela jistě a s opravdu barokním espritem. Rozšířené obsazení po přestávce souboru zvukově i akusticky prospělo a výsledné vyznění podtrhly výkony jednotlivých hudebníků v sólových partech (hobojistka, houslistky). Vivicu Genaux Mysliveček zcela jistě oslovil, v této části výkon všech zúčastněných kulminoval. Pěvkyně si koncert užívala a závěrečná árie provedená na hranici lidských pěveckých možností jen potvrdila,že Johann Adolf Hasse je pro Vivicu Genaux skladatelem z nejrespektovanějších. Bouřlivé ovace vyprodaného hlediště a přídavek opět z pera Vivaldiho tak důstojně zakončily letošní poslední koncert festivalu Struny podzimu.

 

Struny podzimu 2011

Vivica Genaux – mezzosoprán
Václav Luks – dirigent
Collegium 1704
10.listopadu 2011 Stavovské divadlo Praha

program:
Pietro Locatelli:
Introduttione teatrale op. 4 č. 1 D dur

Antonio Vivaldi:
-Come in vano il mar irato
árie Emilie z opery Catone in Utica RV 705

-Sin nel placido soggiorno
árie z opery La Fede tradita e vendicata RV 712

Koncert a moll pro 2 housle a orchestr ze sbírky L´Estro Armonico
op. 3, č. 8 RV 522

-Alma oppressa
Árie Licori z opery La fida ninfa RV 714 (1732, Verona)

– přestávka –

Antonio Boroni:
Diem festum
kontrafaktum árie Disperata in van mi lagno z opery Artaserse

Wolfgang Amadeus Mozart:
Divertimento F – Dur, KV 138

Josef Mysliveček:
-Sperai vicino il lido
árie Timanta z 2. verze opery Demoofonte

-Ouvertura k opeře Ezio

-Dalla fatal procella
árie Arsaceho z opery Calliroe

Johann Adolf Hasse:
Non timebo poenas
kontrafaktum árie Parto quel pastorello z opery Artaserse

www.strunypodzimu.cz

 


Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments