Grammy, Oscar, Pulitzerova a Nobelova cena na programu Filharmonie Brno

Několik cen Grammy, soška Oscara, Pulitzerova či Grawemeyerova cena. Tím vším je ověnčen americký skladatel John Corigliano (1938), jehož skladba zazní ve čtvrtek 9. a v pátek 10. května 2019 v sále Stadionu. Za doprovodu Filharmonie Brno ji přednese držitelka Grammy Hila Plitmann. Tím ovšem výčet ocenění vztahujících se ke Coriglianovi a jeho skladbě nekončí. Jedná se totiž o zhudebněné texty Boba Dylana, držitele Nobelovy ceny za literaturu. Ovšem v jiné podobě než mnozí posluchači očekávají. Corigliano totiž ve svém písňovém cyklu z roku 2000 původní slova opatřil zcela novou hudbou. „Ostatně sám o sobě tvrdí, že byl natolik ponořen do své vlastní tvorby a hudebního rozvoje, že Dylanovy písně předtím vůbec neslyšel,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.
John Corigliano (zdroj Filharmonie Brno)

Písňový cyklus Mr Tambourine Man: Seven Poems of Bob Dylan vznikl na objednávku Carneggie Hall Corporation. Corigliano v něm zhudebnil Dylanovy texty Mr. Tambourine Man, Clothes Line, Blowin´ in the Wind, Masters of War, All Along the Watchtower, Chimes of Freedom a Forever Young. Hila Plitmann, mimo jiné držitelka černého pásu v taekwondu, je přednese v anglickém originále, na titulkovacím zařízení nad pódiem si posluchači mohou přečíst texty v překladu Gity Zbavitelové. „Ocenění Grammy získala Plitmann právě za nahrávku Corigliana – v kategorii Nejlepší ženský pěvecký výkon. Její hlas mohou lidé znát například z hudby k filmu Šifra mistra Leonarda,“ doplnil Mikeš.

Přestože Corigliano i Plitmann patří k mezinárodním hvězdám, v České republice jsou téměř neznámí. „O to víc mne těší, že je u nás mohu přivítat a představit zdejšímu publiku. Ještě větší radost mám z toho, že oba večer jsou v téměř vyprodány, zbývá posledních pár míst, stejně tak na veřejnou generálku,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Páteční koncert vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Vltava a přebírají rozhlasové stanice v síti Euroradia (EBU).

V druhé půli večer zazní Fantastická symfonie Hectora Berlioze, od jehož úmrtí uplynulo v březnu 150 let. K dílu jej inspirovalo opojení herečkou Harriet Smithsonovou, do které se bezhlavě zamiloval. „Můj zoufalý stav se podobal dušení nemoci…“ napsalo tom kdysi Berlioz. Symfonii tvoří pět vět – mladému umělci se ve spánku zjeví vysněná žena, která před ním neustále uniká. Zamilovaný muž, omámený sny a opiem, se setkává s přeludem na plese a pak v idylické atmosféře venkova. V poblouznění však objekt své touhy zabije a je za to odveden na popraviště. Vidina jeho milé jej neopouští ani poté, to už ovšem v podobě příšerného démona, který vévodí divokým orgiím při reji čarodějnic.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]