Grammy, Oscar, Pulitzerova a Nobelova cena na programu Filharmonie Brno

Několik cen Grammy, soška Oscara, Pulitzerova či Grawemeyerova cena. Tím vším je ověnčen americký skladatel John Corigliano (1938), jehož skladba zazní ve čtvrtek 9. a v pátek 10. května 2019 v sále Stadionu. Za doprovodu Filharmonie Brno ji přednese držitelka Grammy Hila Plitmann. Tím ovšem výčet ocenění vztahujících se ke Coriglianovi a jeho skladbě nekončí. Jedná se totiž o zhudebněné texty Boba Dylana, držitele Nobelovy ceny za literaturu. Ovšem v jiné podobě než mnozí posluchači očekávají. Corigliano totiž ve svém písňovém cyklu z roku 2000 původní slova opatřil zcela novou hudbou. „Ostatně sám o sobě tvrdí, že byl natolik ponořen do své vlastní tvorby a hudebního rozvoje, že Dylanovy písně předtím vůbec neslyšel,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.
John Corigliano (zdroj Filharmonie Brno)

Písňový cyklus Mr Tambourine Man: Seven Poems of Bob Dylan vznikl na objednávku Carneggie Hall Corporation. Corigliano v něm zhudebnil Dylanovy texty Mr. Tambourine Man, Clothes Line, Blowin´ in the Wind, Masters of War, All Along the Watchtower, Chimes of Freedom a Forever Young. Hila Plitmann, mimo jiné držitelka černého pásu v taekwondu, je přednese v anglickém originále, na titulkovacím zařízení nad pódiem si posluchači mohou přečíst texty v překladu Gity Zbavitelové. „Ocenění Grammy získala Plitmann právě za nahrávku Corigliana – v kategorii Nejlepší ženský pěvecký výkon. Její hlas mohou lidé znát například z hudby k filmu Šifra mistra Leonarda,“ doplnil Mikeš.

Přestože Corigliano i Plitmann patří k mezinárodním hvězdám, v České republice jsou téměř neznámí. „O to víc mne těší, že je u nás mohu přivítat a představit zdejšímu publiku. Ještě větší radost mám z toho, že oba večer jsou v téměř vyprodány, zbývá posledních pár míst, stejně tak na veřejnou generálku,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Páteční koncert vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Vltava a přebírají rozhlasové stanice v síti Euroradia (EBU).

V druhé půli večer zazní Fantastická symfonie Hectora Berlioze, od jehož úmrtí uplynulo v březnu 150 let. K dílu jej inspirovalo opojení herečkou Harriet Smithsonovou, do které se bezhlavě zamiloval. „Můj zoufalý stav se podobal dušení nemoci…“ napsalo tom kdysi Berlioz. Symfonii tvoří pět vět – mladému umělci se ve spánku zjeví vysněná žena, která před ním neustále uniká. Zamilovaný muž, omámený sny a opiem, se setkává s přeludem na plese a pak v idylické atmosféře venkova. V poblouznění však objekt své touhy zabije a je za to odveden na popraviště. Vidina jeho milé jej neopouští ani poté, to už ovšem v podobě příšerného démona, který vévodí divokým orgiím při reji čarodějnic.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na