Na závěrečném koncertu SOČR dnes zahraje Lukáš Vondráček

Na závěrečném koncertu sezóny Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) dnes v pražském Rudolfinu zahraje klavírista Lukáš Vondráček. Talentovaný klavírista, který jako první Čech v roce 2016 vyhrál prestižní klavírní soutěž královny Alžběty v Bruselu, společně s šéfdirigentem orchestru Alexandrem Liebreichem provede První klavírní koncert Johannesa Brahmse. Večer a s ním zároveň celou abonentní řadu uzavře Symfonie Malíř Mathis od Paula Hindemitha.
Lukáš Vondráček (foto Petr Dyrc )

Brahmsův První klavírní koncert je výrazem pohnutého a emocionálně intenzivního období v životě svého autora, které významně spoluutvářeli Robert a Clara Schumannovi. Obdiv, respekt, smutek nad důsledky psychické nemoci vzácného přítele, citové vzplanutí k jeho ženě, morální zábrany – celkově silný nápor na mladého muže. Schumannova smrt v červenci 1856 uzavřela jednu velkou, pohnutou a bouřlivou kapitolu v Brahmsově životě. Koncert d moll, dokončený roku 1858, ji obráží.

Symfonie Malíř Mathis, která odkazuje ke třem částem Isenheimského oltáře, nejvýznamnějšího díla Matthiase Grünewalda, se vyznačuje hlubokou symbolikou a také paralelami se životem svého autora. Na stejnojmenné opeře Hindemith pracoval v letech 1933 až 1934 v nesmírně složitém období. Opera se nesměla uvést, Hindemith byl obviněn ze sympatií k bolševikům, propuštěn z berlínské univerzity a nakonec ve své rodné zemi jako skladatel zakázán. Třídílná symfonie však v Berlíně zazněla. Hindemith ji sestavil na návrh dirigenta Wilhelma Furtwänglera už roku 1934. Solidaritu projevilo při provedení v listopadu 1934 i publikum – ovace v úvodu večera trvaly celých 20 minut.

SOČR v nadcházející sezóně 2019/2020 nabídne novou prémiovou koncertní řadu P – premium a přivítá sólisty v čele s předním světovým houslistou Sergejem Chačatrjanem, který bude rezidenčním umělcem SOČR. Na zahajovacím koncertu 27. září v Rudolfinu zazní v podání Chačatrjana Šostakovičův Koncert pro housle a orchestr č. 1 a moll.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat