Händelovým Vzkříšením otevře Collegium 1704 svoji novou sezonu

Především v duchu oratorního repertoáru se ponese nadcházející sezona souboru Collegium 1704. Zahajovací koncert 24. října 2019 v pražském Rudolfinu představí publiku oratorium Georga Friedricha Händela La Resurrezione (Vzkříšení). V roli Anděla vystoupí mezinárodně uznávaná ruská sopranistka Julija Ležněvová, řekl novinářům zakladatel a dirigent Collegia 1704 Václav Luks. Koncem sezony pak soubor oslaví 15 let od svého založení.
Salzburger Festspiele 2019 – Collegium 1704, Václav Luks, Helena Hozová (foto Marco-Borrelli)

Collegium 1704 se zaměřuje na barokní hudbu v historicky poučené interpretaci. Händelovo Vzkříšení podle Václava Lukse vyniká mimořádně barvitou instrumentací a klade vysoké nároky na všechny sólisty, zejména na klíčové role Anděla a Lucifera.

Pražská koncertní sezona Collegia 1704 nabídne další barokní díla. Paralelně s účinkováním v Praze bude mít soubor svou drážďanskou sezonu, v kostele Annenkirche ji zahájí den po pražském uvedení, tedy 25. října oratorium La Resurrezione.

Tradiční vánoční koncert bude patřit nejslavnějšímu oratornímu dílu baroka, Händelovu Mesiáši. Collegium 1704 tuto skladbu vydalo letos na jaře jako první kompletní českou nahrávku, je nominována na cenu německé hudební kritiky. Na koncertě se v sólových rolích představí sopranistka Johanna Winkel.

Kromě dvou hlavních sezon bude soubor po letní pauze pokračovat v cyklu komorních vokálních koncertů. Jeho první ročník začal letos na jaře, v podzimní části se publikum poprvé setká s Collegiem Vocale 1704 již 17. září v Pražské křižovatce. Na programu budou tři Bachovy skladby pro dva sbory a sedm liturgických skladeb Jana Dismase Zelenky.

V létě se Collegium 1704 kromě účasti na festivalech zúčastnilo začátku natáčení filmu Petra Václava Il Boemo o Josefu Myslivečkovi. Luks také vybíral hudbu, která ve filmu zazní.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat