Havlovo? Horníčkovo? Budilovo? Plzeň se hádá kvůli názvu nového divadla

Schůzka předsedů zastupitelských klubů má příští týden v Plzni ukázat, zda by nově budované divadlo mohlo nakonec skutečně nést jméno Václava Havla. Primátor města Martin Baxa (ODS), jenž pojmenování po bývalém prezidentovi prosazuje, chce setkáním zabránit případným nedůstojným diskusím na toto téma. Pokud se nenajde jednoznačná shoda, navrhne pro nové divadlo neutrální název, uvedl v této souvislosti Baxa. 

“Jsem už dlouho přesvědčen o tom, že pojmenovat novou budovu jménem Václava Havla by bylo správné a důstojné, Havel byl významný politik i významný dramatik a určitě si zaslouží připomenutí,” řekl primátor.

Protože ale nechce připustit, že tento návrh nebude jednoznačně přijat nebo se o něm bude diskutovat “jen málo důstojně”, pozval si předsedy klubů a chce znát dopředu jejich názor. “Byl bych rád, kdyby se zastupitelstvo shodlo na názvu už začátkem příštího roku,” dodal.Shoda se ale zřejmě bude hledat obtížně, v případě pojmenování po Havlovi je spíš nepravděpodobná. “Nejspíš budeme pro neutrální název,” míní náměstkyně primátora pro oblast kultury Eva Herinková (ČSSD). Podle ní nikdo ze zastupitelů za ČSSD neloboval za žádné jméno. “Za mě by přicházelo v úvahu Nové divadlo,” uvedla. Byla i pro anketu na toto téma.

Podle Michala Vozobuleho z TOP 09 by se měla Plzeň k Havlovi nějakým způsobem přihlásit. “Nevím ale, zda právě u divadla. Budeme o tom jednat,” prohlásil Vozobule. V úvahu podle něj přicházejí i další jména. V Plzni se nyní například šíří petice za pojmenování divadla po plzeňském rodákovi Miroslavu Horníčkovi, podepsalo už ji více než 3600 lidí. Objevují se ale i návrhy, aby divadlo neslo jméno Vendelína Budila, který byl letech 1902 až 1912 prvním šéfem Městského divadla v Plzni, dnes Divadla J. K. Tyla.

Nová budova divadla se staví blízko centra mezi Palackého náměstím a Jízdeckou ulicí. Její slavnostní otevření je plánováno na září 2014, termín ale mohou ohrozit diskuse kolem navýšení ceny stavby, jež se v Plzni vedou. Stavba je jedním z hlavních bodů projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury v roce 2015.

Foto archiv 

Napsat komentář