Hélène Grimaud má za sebou první z pražských koncertů
Velký úspěch ve Dvořákově síni Rudolfina sklidila ve středu světoznámá klavíristka Héléne Grimaud. Do Prahy zavítala v rámci turné, aby představila své nové album s klavírními koncerty Johannesa Brahmse.Z Brahmsovy tvorby Grimaud přednesla za doprovodu České filharmonie a šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka Klavírní koncert č. 1. Téměř všechny posluchače po skončení zvedla ze sedadel, po několikaminutovém nadšeném potlesku je potěšila přídavkem – Posthumní etudou č. 1 od Fryderyka Chopina.
Stejný program se bude opakovat ve čtvrtek i pátek. Grimaudová oblečena do bílého kalhotového kostýmu asijského stylu hrála na nové koncertní křídlo značky Steinway, které loni filharmonie zakoupila za 3,5 milionu korun. Nástroj připravoval technik Berlínské filharmonie.
Vystoupení slavné virtuosky francouzského původu, jejíž pražské koncerty v uplynulých šesti letech byly dvakrát zrušeny, zlákalo mnoho fanoušků klasiky. Ačkoli v první části večera, kdy zazněl Hindemithův Koncert pro dechové nástroje, harfu a orchestr a Schubertova Symfonie zvaná Nedokončená, zůstala některá místa v hledišti neobsazena, ve druhé polovině se síň zaplnila do posledního místa.
Posluchači se dočkali nejen zážitku z dokonalé klavírní hry, virtuoska je fascinovala i svým něžně expresivním projevem. Byli svědky neobvyklého způsobu prožívání hudby, který nebyl hraný a vycházel z jejích emocí a celého těla. S Českou filharmonií a Bělohlávkem bude ještě účinkovat tuto neděli v sále Berlínské filharmonie. Brahmse bude hrát v této sezoně ještě například v Paříži, Hannoveru, Torontu, Montrealu nebo Los Angeles.
Do Prahy se podle svých slov rozhodla přijmout znovu pozvání díky předchozí bezvadné spolupráci s českými filharmoniky a šéfdirigentem Bělohlávkem. Loni s nimi totiž absolvovala turné po Velké Británii a nechala se slyšet, že byla nadšena profesionalitou a lidským přístupem orchestru. Její náklonnost k orchestru i Bělohlávkovi byla dnes znát z chápavého soustředění během hry i ze vzájemných gratulací k úspěchu.Čtyřiačtyřicetiletá Grimaud měla v roce 2007 hrát na někdejším festivalu Pražský podzim, předtím v Praze již vystoupila třikrát. Před generální zkouškou měla výhrady k intonaci koncertního křídla, ale vedení festivalu jí údajně nechtělo vyhovět. Koncert byl pak těsně před začátkem zrušen. Mezinárodní skandál uspíšil konec festivalu. Loni sešlo z neznámých důvodů i z plánovaného koncertu pro Dvořákovu Prahu.
Přestože patří k nejvýraznějším pianistkám současnosti, má Grimaudová i jiné zájmy než hudbu. Věnuje se ochraně lidských práv a přírody, proslula snahou o záchranu kanadských vlků.
Foto archiv, Mat Hennek
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]