Herman ministrem kultury? Řada lidí z rezortu je pro

Daniela Hermana by jako ministra kultury pravděpodobně lidé z kultury a odborníci na kulturní politiku přivítali. Poslanec zvolený v říjnových volbách za lidovce a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů je podle několika oslovených osobností pro danou funkci kompetentní a pro rezort by po delší době mohl být respektovanou osobností.Po dlouhých vyjednáváních připadl rezort kultury ve vznikající koaliční vládě ČSSD, hnutí ANO a lidovců právě KDU-ČSL spolu s ministerstvem zemědělství, třetím lidoveckým členem vlády bude ministr bez portfeje. Lidovci v minulosti kulturu několikrát spravovali třeba v osobě Pavla Tigrida, Jaromíra Talíře nebo Jindřicha Kabáta. Sám Herman na ministerstvu už působil v době, kdy rezort vedl Václav Jehlička.

“Považuji pana Hermana za kulturního, vzdělaného, zásadového a empatického člověka. To dává podklad k úvaze, že by se v jeho osobě mohlo rezortu kultury konečně dostat opravdu výrazné osobnosti,” myslí si filmový producent a režisér Václav Marhoul. Podobně nadějně hledí do budoucna bývalý ředitel Národního divadla Ondřej Černý, který se od počátku příštího roku stane ředitelem Českého centra v Mnichově. “Osobnost Daniela Hermana ve mě vzbuzuje naději, že se ministerstvu kultury po letech dostane kultivovaného řízení,” míní Černý

“Upřímně mne mrzí, jakým způsobem komentoval v médiích ministerstvo kultury pan Jurečka za vyjednávací tým KDU-ČSL. Bylo zjevné, že je považuje za ‘zbytkový rezort’, který pro lidovce může mít cenu snad jen díky faktu, že má na starosti také správu církví. Je to smutné a nezbývá než věřit, že pan Daniel Herman pojme svou roli v celé její šíři,” uvedla Yvona Kreuzmannová, mimo jiné odbornice na kulturní politiku a neziskový sektor v kultuře. “Osobně pana Hermana neznám, nicméně z jeho minulosti vyplývá, že má blízký vztah k občanské společnosti a že za ním stojí značné úsilí o transparentní postupy i respekt k morálním a kulturním hodnotám. Bude proto velmi důležité, dokáže-li kolem sebe vytvořit tým odborníků, jaké si na ministerstvu kultury už po léta přejeme,” uvedla Kreuzmannová.

“Pokud by se stal ministrem kultury pan Herman, věřím, že se po mnoha letech může zvednout kulturní niveau v české a moravské zemi,”
myslí si výtvarník Jiří David. Podmínkou a jistě ne snadnou, však podle něj bude, aby energicky a co možná nejdříve “s pomocí nových, inteligentních náměstků, ředitelů odborů i celkové politické podpory dokázal zcela zásadně změnit základní strukturu ministerstva kultury”.

Foto archiv 

Napsat komentář