Hilary Hahn vydá nové album věnované Paříži

Světoznámá americká houslistka a trojnásobná držitelka ceny Grammy Hilary Hahn na sociálních médiích oznámila nové album s názvem „Paris“. Album vzniklo ve spolupráci s Orchestre Philharmonique de Radio France a zazní na něm skladby Ernesta Chaussona, Sergeje Prokofjeva a finského skladatele Einojuhaniho Rautavaary.

Hilary Hahn (© OJ Slaughter)

Hilary Hahn chce prostřednictvím nového alba vzdát poctu bohaté kulturní tradici města, které jí vždy bylo osobně i umělecky blízké. „Paříž stojí v pomyslném centru mojí hudební kariéry, hrála jsem v ní už od svého mládí,“ popisuje houslistka. Nahrávky vznikaly v letech 2018-2019 a Hahn na nich doprovází pařížský Orchestre Philharmonique de Radio France pod taktovkou svého uměleckého ředitele Mikko Francka.

Středobodem alba je skladba Deux Sérénades finského skladatele Einojuhaniho Rautavaary. Jeho přítel Mikko Franck jej v roce 2016 požádal o kompozici napsanou přímo pro něj a Hilary Hahn. Kvůli skladatelově těžké nemoci a následné smrti se zdálo, že projekt navždy zůstane neuskutečněn, nicméně při třídění Rautavaaryho pozůstalosti jeho vdova našla téměř dokončený manuskript elegické skladby pro housle a orchestr. „Mikko hned věděl, že to byla ta naše skladba,“ vzpomíná Hahn. „Nahrávka na albu pochází ze světové premiéry tohoto díla v únoru 2019. Byl to velmi emotivní a dojemný večer.“

K Deux Sérénades se připojí Prokofjevův Houslový koncert č. 1 a Poème pařížského skladatele Ernesta Chaussona. „Tahle tři díla dohromady reprezentují živoucí historii kultury,“ vysvětluje Hilary Hahn. Album Paris vydá Deutsche Grammophon 5. března 2021.

Ukázka:

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments