Hipocondria Ensemble a Hana Blažíková znovuobjevují odkaz Šimona Brixiho
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se v cyklu Stará hudba tentokrát plně zaměří na České země a jednoho významného barokního skladatele – Šimona Brixiho. Ačkoli je tento autor převážně duchovních skladeb dnes poněkud opomíjen, jeho dílo by rozhodně nemělo být zapomenuto. O to se zasadil soubor Hipocondria Ensemble v čele s Janem Hádkem, který se věnuje poučené interpretaci starých mistrů už přes dvacet let. K projektu si přizvali vynikající pěvce v čele se sopranistkou Hanou Blažíkovou.
„Šimon Brixi patří k českým představitelům vrcholného baroka. Jeho hudba je hodně kompaktní, strhující, dramatická, ale zároveň jednoduchá. Práce na jeho skladbách nás strašně bavila,“ řekla ke spolupráci s Hipocondria Ensemble Hana Blažíková.
Ze společné práce na Brixiho hudbě vzniklo album, které vyšlo letos v srpnu. „Vytvořit dramaturgii alba trvalo více než dva roky. Na začátku jsem měl představu nahrát Magnificat Šimona Brixiho a skladby jeho syna Františka Xavera. Po chvíli se ukázalo, že tato varianta nebude tou pravou. Pátrání pokračovalo, přicházely další návrhy a s nimi i jména jiných autorů. Ani tyto varianty se však z různých důvodů nezdály být dobré. Po nějaké době jsem se vrátil zpět k dílu Šimona Brixiho a začal zjišťovat, zda by se z malého počtu dochovaných skladeb dal vytvořit reprezentativní výběr pro nahrávku. Vybíral jsem přibližně ze dvou desítek duchovních skladeb nacházejících se na různých místech. Nakonec pro nahrávání vykrystalizovalo šest skladeb. S odstupem času musím říci, že nelituji vynaložené práce a pečlivého zvažování, neboť se podařilo vybrat skladby vskutku krásné a reprezentativní, které si zaslouží, aby znovu zněly,“ uvedl umělecký vedoucí Hipocondria Ensemble Jan Hádek.
V kostele sv. Šimona a Judy zazní všechny skladby, které na albu jsou. Ty pomyslně tvoří oblouk denní liturgie. Program odstartuje ranní Missa ex D, následovat bude Arietta de gloriossisima resurrectione zařazena v barokní liturgii na místo offertoria, pokračovat budou Litaniae de venerabile sacramento. Výjimkou v dodržení ordinária bude oblíbený mariánský zpěv Alma redemptoris mater. Ten má v liturgii své pevné místo na závěr nešpor a kompletáře, ale vzhledem k Brixiho velmi osobitému zhudebnění bude na programu zařazena naopak ještě před „nešporní“ blok, kde se nepochybně vyjímá lépe. Dále zazní antifona Domine ad adjuvandum me festina, jež patří mezi vzácně dochované kompozice svého druhu, a večer završí Brixiho asi nejslavnější skladba Magnificat.
Šimon Brixi žil v letech 1693–1735. Narodil se v Nymburce, ale většinu života strávil v Praze. Je otcem též známého českého skladatele Františka Xavera Brixiho. Tvořil v období vrcholného baroka a stylově jeho hudba vychází z vrcholně barokní benátské školy, později také můžeme najít prvky odlehčenější neapolské školy. Z díla Šimona Brixiho je dnes známo necelých čtyřicet skladeb, je však zřejmé, že se jedná pouze o menší část rozsáhlejší kompoziční aktivity.
Před koncertem se v 18:15 hodin uskuteční také oblíbené Setkání s umělci, kde budou hosty Hana Blažíková a Jan Hádek. Vstup na koncerty je možný podle aktuálních bezpečnostních pravidel.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]