Historické harmonium oživí olomoucký Červený kostel

Zrekonstruovaný Červený kostel, který je součástí Vědecké knihovny v Olomouci, zdobí vzácné koncertní harmonium. Tento hudební historický nástroj, který postavila firma M. Hörügel v Lipsku, zapůjčila kostelu k trvalému využívání první soukromá expozice harmonií v České republice. Založili ji varhaník a český koncertní hráč na harmonium Ondřej Mucha a jeho švagr, houslista Jan Tománek. Harmonium se zde poprvé rozezní při koncertech během Dnů evropského dědictví dne 9. a 10. září 2023.
Ondřej Mucha (zdroj Ondřej Mucha)
Ondřej Mucha (zdroj Ondřej Mucha)

V prostorách kostela harmonium instalovali ve čtvrtek 31. srpna 2023. „V Červeném kostele byly původně varhany, které byly v 60. letech prodány a dnes se nacházejí v Chudobíně. Kostel, který se nedávno slavnostně otevřel a má nádherné prostory, je tak nyní bez nástroje, což mi přišlo líto. Vzhledem k tomu, že naše muzeum harmonií je největší muzeum ve střední Evropě a zároveň největší sbírkou v Česku se stovkou nástrojů v současnosti, nabídl jsem, že kostelu bezplatně natrvalo velké koncertní harmonium zapůjčíme,“ uvedl Ondřej Mucha.

Pro olomoucký novogotický Červený kostel vybrali zástupci expozice nástroj tak, aby byl vizuálně v novogotickém stylu a šlo zároveň o koncertní velký model. „Tento historický nástroj je ojedinělým a unikátním výrobkem firmy M. Hörügel, neboť se jedná o čistě zakázkovou výrobu,“ doplnil Mucha.

Olomouc si pro zapůjčení nástroje zástupce expozice vybral záměrně – studoval zde totiž varhanní virtuos, hudební pedagog a skladatel Bedřich Antonín Wiedermann, jehož odkazem se Ondřej Mucha intenzivně zabývá. Letos v listopadu uplyne 140 let od jeho narození, a právě dvěma půlhodinovými koncerty během Dnů evropského dědictví Mucha jeho odkaz přiblíží také posluchačům v Červeném kostele. „V listopadu zde plánuji velký recitál z díla Bedřicha Antonína Widermanna právě k tomuto výročí,“ doplnil.

První soukromá expozice harmonií v České republice se sídlem v Prostějově vznikla loni, v současné době obsahuje téměř stovku harmonií mapující stoletou historii tohoto hudebního nástroje od předních výrobců. Červený kostel na třídě Svobody, v němž se nyní jedno z nich nachází, se slavnostně otevřel letos v květnu. Bývalý depozitář knih Vědecké knihovny v Olomouci se po dva a půl roku trvající rekonstrukci proměnil v moderní kulturní centrum se sálem pro 200 lidí. Hostí nejen výstavy, přednášky, ale i projekty Moravské filharmonie či místních divadel. Náklady na rekonstrukci byly 172 milionů korun, z dotací se Olomouckému kraji vrátilo 133 milionů korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments