Hlasujte o nejlepších operních výkonech uplynulé sezony

Vyhlašujeme druhý ročník Výročních cen Opery Plus pro kategorii opera
Nejvíc nominací tentokrát získala Opera pražského Národního divadla  

Čtenářské hlasování o nejlepších výkonech v opeře jsme poprvé uspořádali loni, a to s nečekaně velkým ohlasem. Výroční ceny Opery Plus tehdy získali Jana Šrejma Kačírková a Adam Plachetka; letos se pak s nemenší odezvou na našich stránkách odehrálo hlasování o nejlepších výkonech v kategorii balet, resp. tanec. Teď, s koncem právě uplynulé sezony, nadešel čas na odstartování nového, již druhého ročníku Výročních cen Opery Plus pro obor opera.Připomeňme, že Výroční ceny Opery Plus budou uděleny za nejvýraznější výkony jak našich i zahraničních operních sólistů v inscenacích v Česku, tak i našich zpěváků na scénách zahraničních, které byly k vidění v uplynulé divadelní sezoně. Východiskem pro hlasování čtenářů jsou širší nominace, o které se postarali oslovení hudební publicisté – Zbyněk Brabec, Helena Havlíková, Josef Herman, Olga Janáčková a Vít Dvořák. Do výběru favoritů se tak dostaly bezmála tři desítky operních sólistů ve dvou kategoriích – muži a ženy.

Svým favoritům můžete dát svůj hlas a o vítězích druhého ročníku Výročních cen Opery Plus v kategorii opera tak rozhodnout zde (hlasování je povoleno jen jednou v každé kategorii):

Hlasování již bylo ukončeno

Čtenářské hlasování ukončíme v druhém zářijovém týdnu. Vítězové letošního ročníku Výročních cen Opery Plus budou společně s kompletními výsledky čtenářské ankety slavnostně vyhlášeni na Benefičním galakoncertu pro Operu Plus, konaném za účastí předních českých operních sólistů v neděli 14. září 2014 v Pražské křižovatce (kostel sv. Anny). Více o tomto galavečeru věnovanému české opeře, najdete zde.A tady je kompletní soupis rolí, za jejichž ztvárnění byli jednotliví umělci do širších nominací vybráni; někteří z nich jsou přitom nominováni hned za několik svých výkonů. Prim v počtu nominací má tentokrát Opera Národního divadla v Praze, následují operní soubor Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (loni na prvním místě) a Divadla J. K. Tyla v Plzni.

kategorie ženy: Dana Burešová – Alžběta (Verdi: Don Carlo – ND Praha), Anežka (Smetana: Dvě vdovy – ND Praha) Fréderique Friess – Jenovéfa (Schumann: Jenovéfa – NDM Ostrava), Elvira (Verdi: Ernani – NDM Ostrava)
Veronika Hajnová – Venuše (Wagner: Tannhäuser – ND Praha)Václava Krejčí Housková – Niklas (Offenbach: Hoffmannovy povídky – DJKT Plzeň, DFXŠ Liberec)
Olga Jelínková – Olympia (Offenbach: Hoffmannovy povídky – DJKT Plzeň)
Michaela Kapustová – Lišák (Janáček: Příhody lišky Bystroušky – ND Praha)Lucie Kašpárková – Skladatel (Strauss: Ariadna na Naxu – ŠD Košice)
Kateřina Kněžíková – Mirandolina (Martinů: Mirandolina – NDM Ostrava)
Maria Kobielska – Anežka (Smetana: Dvě vdovy – ND Praha)
Lenka Máčiková – Bystrouška (Janáček: Příhody lišky Bystroušky – ND Praha)Alžběta Poláčková – Bystrouška (Janáček: Příhody lišky Bystroušky – ND Praha)
Simona Houda Šaturová – Gilda (Verdi: Rigoletto – La Monnaie Brusel)
Ľubica Vargicová – Maria (Donizetti: Maria di Rohan – ND Brno)
Ivana Veberová – Mařenka (Smetana: Prodaná nevěsta – DJKT Plzeň), Černoška (Martinů: Voják a tanečnice – DJKT Plzeň)

kategorie muži:Jan Willem Baljet – Rytíř di Ripafratta (Martinů: Mirandolina – NDM Ostrava)
Aleš Briscein – Jeník (Smetana: Prodaná nevěsta – DJKT Plzeň), Ladislav Podhajský (Smetana: Dvě vdovy – ND Praha)
Jaroslav Březina – Rechtor / Komár (Janáček: Příhody lišky Bystroušky – ND Praha), Prunier (Puccini: Vlaštovka – ND Praha)
Pavel Černoch – Lykov (Čajkovskij: Carská nevěsta – Staatsoper Berlín, La Scala Milán)
Tomáš Černý – Hoffmann (Offenbach: Hoffmannovy povídky – DFXŠ Liberec)
Daniel Frank – Tannhäuser (Wagner: Tannhäuser – ND Praha)
Jakub Kettner – Siegfried (Schumann: Jenovéfa – NDM Ostrava)
Štefan Margita – Loge (Wagner: Zlato Rýna – De Nederlandse Opera Amsterdam)
Luciano Mastro – Fabrizio (Martinů: Mirandolina – NDM Ostrava)
Ulf Paulsen – Rarach (Smetana: Čertova stěna – NDM Ostrava)
Jiří Přibyl – Falstaff (Verdi: Falstaff – MD Olomouc)
Richard Samek – Ladislav (Smetana: Dvě vdovy – ND Praha)
Svatopluk Sem – Wolfram (Wagner: Tannhäuser – ND Praha), Revírník (Janáček: Příhody lišky Bystroušky – ND Praha)
Jan Šťáva – Kecal (Smetana: Prodaná nevěsta – DJKT Plzeň)
Gianluca Zampieri – Ernani (Verdi: Ernani – NDM Ostrava)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat