Hollywood připravuje muzikál o Lucianu Pavarottim

Dvanáct let po smrti jednoho z nejslavnějších operních pěvců historie Luciana Pavarottiho neuvadá nadšení a zájem jeho obdivovatelů. Zatímco letos se v kinech uskutečnila premiéra životopisného filmu režiséra Rona Howarda, v Hollywoodu se připravuje další ambiciózní životopisný projekt, tentokrát však z žánrové oblasti muzikálu.
Luciano Pavarotti v roce 1986 (archiv OP)

Michael Gracey, jeden z nejúspěšnějších hollywoodských filmových tvůrců, spojil síly s Johnem Berrym, uměleckým ředitelem Anglické národní opery (English National Opera, ENO) v letech 2005 až 2015, aby vytvořili velkolepý muzikál inspirovaný životem slavného italského pěvce.

Producent muzikálu Berry prozradil, že součástí představení budou Pavarottiho originální nahrávky, zároveň však do role samotného Pavarottiho nikdo obsazen nebude. „Bylo by nemožné nalézt kohokoliv, kdo by ho mohl ztvárnit,“ uvedl Berry. „Jak řekl Domingo, nikdy před tím neexistoval hlas jako jeho a pravděpodobně ani existovat nebude.“

Vdova po slavném pěvci Nicoletta Pavarotti všechny předchozí snahy o získání práv na podobné projekty systematicky odmítala, ale tento muzikál na ni udělal takový dojem, že tvůrcům zpřístupnila rodinný archiv, který obsahuje materiály od korespondence přes filmové záznamy k Pavarottiho garderobě.

Gracey plánuje použít tu nejpokročilejší jevištní techniku za miliony liber. Odpovědi na otázky, jakým způsobem bude postava Pavarottiho ztvárněna, nebo zdali bude jeho přítomnost na pódiu vytvořena zvláštní technologií či virtuální realitou, ještě nebyly zveřejněny. Předpokládá se, že si tvůrci s touto výzvou poradí tak, jako v muzikálu Největší showman (The Greatest Showman) z roku 2017, kde se Gracymu podařilo proměnit Hugha Jackmana v natolik charakteristickou postavu, jakou byl Phineas Taylor Barnum, a to s pomocí holografické technologie a počítačové animace. Podobným způsobem se podařilo navrátit do života i Marii Callas v představení Callas in ConcertThe Hologram Tour.

Berry řekl: „Toto je muzikál inspirovaný hlasem Luciana Pavarottiho. Jeho hlas je jedním z nejvíce vzrušujících zvuků, které od člověka můžete slyšet. Existuje jen několik málo zpěváků jak v klasické, tak populární hudbě, kteří jsou opravdu výjimeční…“

Podpora Pavarottiho vdovy je nedocenitelná, sdělil Berry. „Autorská práva jsou ve vlastnictví Nadace Luciana Pavarottiho a Nicoletty Pavarotti. Řadu let se snažili různí producenti tato práva získat. My jsme se také pokusili a Nicolettu naše nápady zaujaly.“

Produkce má mimo jiné i kompletní podporu společnosti Universal Music Group, která Pavarottiho nahrávala a vydávala.

Muzikál o Pavarottim patří do řady projektů společnosti Scenario Two, kterou založil Berry a Anthony Lilley, podnikatel v oblasti digitálních technologií a nových médií. Berry spolupracoval kromě s ENO i se členem skupiny Monty Python Terrym Gilliamem na Faustově prokletí nebo s filmovým a divadelním režisérem Mikem Leighem na operetě The Pirates of Penzance slavné autorské dvojice W. S. Gilbert a Arthur Sullivan.

Úspěšnou produkcí společnosti Scenario Two byla též inscenace muzikálu The Light in the Piazza na motivy knihy Craiga Lucase s operní hvězdou Renée Fleming a populární zpěvačkou Dove Cameron. Inscenace mimo jiné zvítězila v soutěži Tony Award za rok 2005.

Premiéra muzikálu o Lucianu Pavarottim je naplánována na rok 2021.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat