Hollywoodský velikán v Rudolfinu

S žánrem filmové hudby se na našich koncertních pódiích setkáváme stále častěji. V případě tradičních symfonických těles typu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK bývá často důvodem k uvedení takového programu snaha o zpestření „klasického“ repertoáru doprovázená úmyslem přilákat tím do koncertních sálů jiný typ obecenstva – v tomto případě často mladší generaci a samozřejmě i posluchače z řad filmových fanoušků. Vedle toho však v posledních letech vznikají i profesionální orchestry, které se na interpretaci tohoto žánru přímo specializují a snaží se tak ukázat nejen jeho specifika, ale především poskytnout případným zájemcům možnost vyslechnout si známé melodie v plném obsazení a především – oproti domácímu poslechu soundtracků – naživo.

Jedním z takových orchestrů je Filmová filharmonie neboli FILMharmonie, ambiciózní mladé těleso sestavené z talentovaných studentů středních a vysokých hudebních škol, které kromě nadšení z hudby spojuje i zájem o film.

Michael Giacchino in Concert - FILMharmonie (foto Matěj Třasák)
Michael Giacchino in Concert – FILMharmonie (foto Matěj Třasák)

Právě oni přednesli v neděli 7. února ve zcela zaplněné Dvořákově síni Rudolfina program s názvem Michael Giacchino in Concert, jenž v rámci festivalu Film Music Prague představil průřez neznámějšími melodiemi tohoto hollywoodského velikána (mimo jiné držitele Oscara za hudbu k filmu Vzhůru do oblak).

Bohatě obsazený orchestr, v němž nechyběly saxofony, kytary a početná sekce bicích, zahájil pod taktovkou svého šéfdirigenta Chuheie Iwasakiho suitou ze soundtracku ke hře Medal of Honour.

Michael Giacchino in Concert - Chuhei Iwasaki (foto Matěj Třasák)
Michael Giacchino in Concert – Chuhei Iwasaki (foto Matěj Třasák)

V té zcela jasně (podobně jako i v řadě dalších čísel) dominovaly již zmíněné bicí a také žesťové nástroje, kterým po celý večer nechyběla v často nelehkých partech potřebná čistota. Díky té byla příjemným zážitkem suita z animovaného filmu Úžasňákovi, ve které se orchestr proměnil ve velký big band, z nějž doslova sršela energie, kvůli které se však pod náporem již zmíněných žesťů zvukově topily smyčce. Následovaly dvě světové premiéry, a to hudba k filmům Monstrum (Roar! Overture) a Jupiter vychází (Arranged Marriage). V nich orchestr kromě členů kvalitně připraveného Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy (sbormistr Jakub Zicha) doplnila mladá britská sopranistka Christina Johnston, jejíž pružný hlas obstál v nelehkých výškách, avšak vzhledem k pochopitelnému nazvučení těžko hodnotit jeho další kvality.

Michael Giacchino in Concert - Christina Johnston, Chuhei Iwasaki (foto Matěj Třasák)
Michael Giacchino in Concert – Christina Johnston, Chuhei Iwasaki (foto Matěj Třasák)

Tyto dvě dramatické části poté vystřídala oddechovější hudba v podobě suity z dalšího animovaného hitu Ratatouille. V té – pro podtržení francouzského „nádechu“ – nechyběl akordeon, smyčce v tomto čísle zněly úžasně lehce a hladce, dirigent Iwasaki zde velmi čitelně a po dynamické stránce nápaditě vystavěl jednotlivé fráze. Jeho zajímavou práci s dynamikou bylo nutné ocenit také ve suitě z filmu Úsvit planety opic, která spolu se suitou z Jurského světa uzavřela první polovinu večera.

V té druhé si přišli na své fanoušci filmů Mission: Impossible III a IV (Giacchino zde pracuje se známým hudebním tématem „jedničky“) a také ze seriálu Ztraceni. Suita k tomuto televiznímu trháku byla pro mě osobně největším zážitkem večera, orchestr jako by se zde ponořil do pomyslného „oparu“, který se vyznačoval úžasně měkkým zvukem plným jemných dynamických nuancí. Za zmínku jistě stojí také cellové sólo.

Michael Giacchino in Concert - FILMharmonie (foto Matěj Třasák)
Michael Giacchino in Concert – FILMharmonie (foto Matěj Třasák)

Poslech hudby k filmu John Carter: Mezi dvěma světy narušil předčasný potlesk velké části publika, které nedbalo ani dirigentových posunků naznačujících, že skladba pokračuje. Rozverná suita k filmu V hlavě pěkně kontrastovala se závěrečnými Themes z filmu Star Trek.

Michael Giacchino in Concert - FILMharmonie (foto Matěj Třasák)
Michael Giacchino in Concert – FILMharmonie (foto Matěj Třasák)

Dirigent Iwasaki po celý večer vedl hráče velmi citlivě. Bylo na něm znát, že se v partituře výborně orientuje, a i když si podobně jako řada instrumentalistů některé ze skladeb vyloženě užíval, ani na okamžik nepolevil ve velkém soustředění. Jeho gesta byla velmi energická a jasná. V číslech sestavených z více kontrastních částí mu orchestr zněl úžasně kompaktně a vyváženě. Doufejme, že si do budoucna v jeho podání budeme mít příležitost vyslechnout také některá z děl tradičnějšího, „vážného“ repertoáru.

Michael Giacchino in Concert - FILMharmonie, Chuhei Iwasaki (foto Matěj Třasák)
Michael Giacchino in Concert – FILMharmonie, Chuhei Iwasaki (foto Matěj Třasák)

Bez ohledu na to, že výše uvedené filmové tituly nijak důvěrně neznám (bez ostychu se přiznám, že jsem viděla pouze ty animované), byl večer nepochybně velkým zážitkem, který navíc doplnila zajímavá práce s barevným osvětlením. Díky kvalitní interpretaci FILMharmonie hudba i bez asociace k filmu rozhodně nenudila, což potvrdily také několikeré standing ovation, které si vyžádaly přídavek v podobě hudby k mysteriózní sci-fi Země zítřka.

Hodnocení autorky recenze: 80%

Film Music Prague
Michael Giacchino in Concert
Dirigent:
Chuhei Iwasaki
Sbormistr: Jakub Zicha
Christina Johnston (soprán)
FILMharmonie
Umělecký soubor Univerzity Karlovy

7. února 2016 Dvořákova síň Rudolfina Praha

program:
Medal of Honor (suita)
Úžasňákovi (suita)
Monstrum – Roar! Overture
Jupiter vychází – Arranged Marriage
Úsvit planety opic (suita)
Ratatouille (suita)
Jurský svět (suita)
=přestávka=
Mission: Impossible III & IV – suita
Ztraceni (suita)
John Carter: Mezi dvěma světy – John Carter / Tharks / Princess Deja / Therns / Time To Go
V hlavě (suita)
Star Trek (suita)

www.filmharmonie.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Michael Giacchino in Concert -FILMharmonie & Ch.Iwasaki (Praha 7.2.2016)

[yasr_visitor_votes postid="200841" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments