Horáček s Kocábem chystají českou operu

Bývalý prezidentský kandidát a student dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Michal Horáček plánuje s Michaelem Kocábem vytvořit duchovně laděnou operu v češtině. „Možná jde o největší ambici našich kariér,“ řekl Horáček.
Michael Kocáb, Michal Horáček (zdroj Michael Kocáb, Michal Horáček)
Michael Kocáb, Michal Horáček (zdroj Michael Kocáb, Michal Horáček)

„Koncem 80. let jsme spolu udělali projekt Odysseus, ve kterém byly operní prvky, ale tohle bude čirá opera. Na spolupráci se budu podílet nejen jako libretista. Po dlouhých úvahách jsem vybral téma inspirované mým studiem dějin umění, je jím obraz italského malíře Giotta di Bondoneho. Giotto udělal pro baziliku sv. Františka v Assisi soubor několika desítek maleb a já jsem vybral jeden – Vyhnání ďáblů z Arezza. Zaujalo mě, jak je ten obraz úžasným způsobem až moderní. Vlastně naznačuje celou scénografii,” uvedl Michal Horáček.

Práci na opeře ale přerušila ruská invaze na Ukrajinu, která začala 24. února. „Teď nejde psát, musím se postarat o mámy s dětmi z Ukrajiny, pochopit celou tu situaci, o které jsem doufal, že už jí nebudu svědkem. Opera bude, ale teď je pro mě přednější pomáhat Ukrajině. Myslím, že nejlepší je dávat peníze na ukrajinskou armádu. Je důležité vytrvat v podpoře, která bude pochopitelně upadat, ale nesmí se zastavit,” prohlásil.

V roce 2007 získal Michal Horáček magisterský titul z oboru obecná antropologie na Fakultě humanitních studií, o čtyři roky později dokončil doktorské studium kulturní antropologie. Před třemi lety se zapsal k dennímu studiu dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Jsem v ročníku s lidmi, jejichž rok narození začíná dvojkou. Je to mimořádná sestava velmi bystrých a talentovaných lidí a studium vyžaduje velké úsilí. Zbývá mi rok do bakaláře, pak budu pokračovat na magisterském studiu, a když to půjde, udělám si druhý doktorát. Nezvýší mi to plat ani prestiž, ale přináší mi to radost z nového poznávání prostředí kultury, které mám rád,“ řekl Horáček.

Michal Horáček se proslavil jako textař písní populární hudby. Spolupracoval zejména se skladatelem Petrem Hapkou, jejich písně zpívaly největší hvězdy české scény. Současnou hudební scénu už nesleduje. „Na to už vůbec nemám čas, musel jsem si určit priority, mimo jiné přečíst strašně moc textů ke studiu,“ vysvětlil. V roce 2018 kandidoval v prezidentských volbách, kde získal v prvním kole téměř 473 tisíc hlasů a skončil na čtvrtém místě.

Michael Kocáb je český hudební skladatel, zpěvák, občanský aktivista, politik a podnikatel. Hudební vzdělání získal na pražské konzervatoři v oboru skladba a varhany (skladbu u Ilji Hurníka, varhany u Jiřího Ropka). Ještě během studií se proslavil jako člen skupiny Pražský výběr, kterou založil. Na počátku 90. let dvacátého století byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR a předsedou parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk z území bývalého Československa, v letech 2009–2010 ministrem pro lidská práva a národnostní menšiny České republiky. Kocáb také působí jako autor písní, komorních děl i filmové hudby (mimo jiné je držitelem Českého lva za rok 2004 za film Král zlodějů).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments