Horn Fest Praha připomene 340. výročí hry na lesní roh v Čechách

Druhý ročník hudebního festivalu Horn Fest Praha proběhne opět především v online prostoru. Původní velkolepé plány oslav 340. výročí lesního rohu v Čechách musely být pořadateli značně zredukovány vzhledem ke stále platným omezením kulturních akcí. I tak si ale budou moci posluchači vychutnat tři programově velmi pestré koncerty vedené dirigentem a hornistou Radkem Baborákem.
Horn Fest Praha (foto Horn Fest Praha)
Horn Fest Praha (foto Horn Fest Praha)

Současně s přípravou hudebních vystoupení proběhne i výuka Akademie Horn Fest Praha zaměřená na talentované mladé umělce. Společně se samotným Radkem Baborákem povedou lekce přední čeští hornisté Kateřina Javůrková a Petr Hernych. Festival se uskuteční ve dnech 7. – 9. května 2021.

Radek Baborák založil Horn Fest Praha společně se svými kolegy v loňském roce a navzdory první vlně koronavirové pandemie festival nezrušili. Naopak jako jedni z prvních využili moderních technologií a festival uspořádali alespoň prostřednictvím internetu. Obdobné to bude i při letošním ročníku, který je spjat s důležitým výročím historie lesního rohu v Čechách. Sám Radek Baborák k samotnému jubileu říká: „Vážení přátelé, před 340 lety přivezli lovčí hraběte Šporka z Francie do českých zemí první lesní rohy a začali vyučovat umění hry na tyto majestátní nástroje. Od té doby se v našich luzích a hájích ozývá jejich jedinečný zvuk. Tato tradice trvá do dnešních dnů. Můžeme být právem hrdi na plejádu skvělých hráčů – hornistů, kteří nás proslavili v kulturním světě napříč staletími. V dnešních dnech, v konkurenci mnoha lehce přístupných volnočasových aktivit, se jeví jako nezbytné tento druh umění podporovat a iniciovat povědomí o tomto fenoménu.“

Letošní Horn Fest Praha nabídne posluchačům celkem tři koncerty. První ve spolupráci s violoncellistou Markem Štrynclem a seskupením Musica Florea bude zaměřen na starou hudbu a zvuk přirozeného lesního rohu. Společně provedou skladby od G. Ph. Telemanna, F. Dandrieu, Ch. Pezolda a F. Fetise. Následovat bude velkolepá oslava Českého hornového sboru společně s mistrovským varhaníkem Alešem Bártou z prostor kostela sv. Anežky České na Spořilově. Mj. zazní i světová premiéra skladby od Nikol Bókové Heart of Gold napsaná právě pro tuto příležitost. Festival uzavře koncert s názvem Crossover Horn, kde se představí Baborak Ensemble v odlehčenějších a modernějších žánrech.

Vedle tradice hornové hry chce Radek Baborák svou činností upozornit na komplikovanost dnešní doby a odhalit dopady, kterým by mohlo pole klasické české hudby v brzké době čelit. „Zájem o klasickou hudbu je na ústupu a citelnou ránu mu zasazuje i pandemie covidu. Úsilí, trpělivost a čas, který je potřeba věnovat studiu hry na hudební nástroje je v porovnání s rychlostí moderních technologií enormní. Pokud my, hornisté a pedagogové nebudeme aktivní, může se stát, že za pár let nebudeme schopni sestavit kvalitní skupiny lesních rohů do našich orchestrů. V tomto je tradice zavazující a nutí nás jednat,“ říká hornista.

Kromě koncertní činnosti tak dojde i na výuku, která je podle Radka Baboráka dalším důležitým pilířem v udržitelnosti vysoké úrovně české hornové hry: „Proto jsem s kolegy založil Horn Fest Praha, který má dvě hlavní linie činnosti. První je edukativní a druhá koncertní. Tento rok, ve spolupráci s Gymnáziem a Hudební školou hl. m. Prahy, uskutečníme kurzy a tři koncerty k jejichž sledování online zvu všechny milovníky hudby a přátele lesního rohu. Doufám, že následující ročníky festivalu se uskuteční s publikem a že nám naši podporovatelé zůstanou věrni a třeba se připojí další, které naše snaha osloví.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments