Houslistka Alena Baeva odehraje za doprovodu JFO jeden z nejnáročnějších sólových partů

Základní pilíře a nejzásadnější dramaturgie – tak se dá charakterizovat symfonický cyklus A Janáčkovy filharmonie Ostrava, který nabízí velké symfonické skladby prověřené časem, ale také díla soudobých autorů. Odpovídá tomu i program v pořadí již třetího velkého symfonického koncertu Sibelius v rukou Aleny Baevy, na který jsou posluchači zváni 10. února.
Alena Baeva (foto Vladimir Shirokov)
Alena Baeva (foto Vladimir Shirokov)

Sólový part Sibeliova Koncertu pro housle a orchestr se řadí mezi ty nejnáročnější v houslové literatuře. Spolu s orchestrem Janáčkovy filharmonie Ostrava jej předvede mladá oceňovaná houslistka Alena Baeva. Koncert povede v celém světě uznávaný Lionel Bringuier. Posluchačům je umožněn vstup také na veřejnou generální zkoušku v tentýž den v dopoledním čase.

Alena Baeva, rodačka z Kazachstánu, se úspěšně prosazuje jako jedna z nejlepších houslistek své generace. Je vítězkou Grand Prix a dalších speciálních cen mezinárodních houslových soutěží (Wieniawski 2001, Moskva Paganini 2004 nebo Sendai 2007). Ve svých 36 letech má za sebou již působivou kariéru a pravidelně spolupracuje s mnoha světovými orchestry a dirigenty, jakými jsou například Teodor Currentzis, Valery Gergiev, Paavo Järvi, Vladimir Jurowski nebo Lionel Bringuier, se kterým vystoupí právě v Ostravě. „Alenu Baevu jsme mohli v Ostravě slyšet už jednou. Její výkon byl zcela mimořádný, chce se mi říct světový. A to stejné můžeme čekat i nyní. Jsem rád, že se k nám taková umělkyně pravidelně vrací. Patří k našim TOP hostujícím umělcům vůbec,“ říká ředitel JFO Jan Žemla a dodává: „Lionel Bringuier se ostravskému publiku představil již v roce 2006, kdy s Janáčkovou filharmonií nastudoval mimo jiné Stravinského suitu z Ptáka ohniváka. Bylo to rok poté, co s naším orchestrem absolvoval dirigentské kurzy a jen několik měsíců po výhře v nejprestižnější dirigentské soutěži ve francouzském Besançon.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments