Atrium na Žižkově oslaví sté narozeniny Jana Skácela

V pondělí 7. února se v Atriu na Žižkově uskuteční premiéra nové verze skladby Důvěrná sdělení od Marty Jiráčkové v rámci nově vzniklé koncertní řady „Hudba, slovo a cit“. Poetická kompozice psaná na objednávku Klavírního kvarteta Josefa Suka bude nově obohacena o Skácelovy verše v přednesu herečky Taťjany Medvecké.

Klavírní kvarteto Josefa Suka (foto Daniel Havel)
Klavírní kvarteto Josefa Suka (foto Daniel Havel)

Česká kulturní obec si letos připomene sté výročí narození Jana Skácela, jež patří k básníkům, kteří zásadní měrou ovlivnili nejen literární, ale také hudební scénu. Skácelovy básně zpívá Iva Bittová, Vladimír Václavek nebo kapela Hradišťan, zasáhl však rovněž skladatele hudby klasické – za všechny lze zmínit alespoň Miloše Štědroně, Petra Ebena či Antonína Tučapského.

Nyní se k nim přiřadí i Marta Jiráčková (*1932). Její klavírní kvartet s titulem Communicatio intima (v češtině Důvěrná sdělení) původně Skácelovy verše neobsahoval. Skladba vznikla v roce 2014 na objednávku Klavírního kvarteta Josefa Suka. Členy souboru pak při provádění kusu natolik okouzlila poetičnost skladby, že přišli s nápadem upravit ji do podoby zahrnující recitaci Skácelových básní.

„Paní skladatelka Jiráčková nebyla proti, a tak ve společné spolupráci paní skladatelky a také jedné z našich nejvýznamnějších hereček Taťjany Medvecké vznikla druhá verze skladby Důvěrná sdělení v symbióze s intimitou hudby a poetickou atmosférou Skácelových veršů,“ vysvětlil houslista souboru Radim Kresta, který počin inicioval.

Jiráčková svou skladbu popsala jako „bilanci důvěrných sdělení“. „Poprvé to bylo ve věku pěti roků, kdy mě rodiče poslali na jakýsi předškolní dětský tábor. Každé dítě si mělo z domova přivézt polštářek na spaní. Jedna holčička ho neměla a když jí to vychovatelka vytkla, rozplakala se. Bylo mi jí líto a vzala jsem ji k sobě na svůj polštářek. A tak jsme si před usnutím šeptaly ty naše pětileté důvěrnosti a staly se z nás nerozlučné kamarádky po celou dobu,“ vylíčila skladatelka příhodu, která ji inspirovala. Ostatně, za dětstvím se ve své tvorbě ohlížel i Skácel, i proto se spojení skladby s jeho verši zdá být nanejvýš organické.

Premiéra Důvěrných sdělení ve verzi s přednesem Skácelových básní se uskuteční v rámci nové koncertní řady Atria na Žižkově „Hudba, slovo a cit“, v níž se akcentuje propojení žánru melodramu, hudby a poesie. „V rámci této řady jsme ke spolupráci přizvali renomované hudebníky, kteří doprovodí přední české herce: Taťjanu Medveckou, Vladimíra Javorského nebo Jaromíra Medunu. Prostor dostanou také mladí skladatelé a interpreti, a to vybraní finalisté Mezinárodní soutěže Zdeňka Fibicha v kompozici melodramů,“ vysvětluje dramaturgyně klasického hudebního programu Atria, Kristýna Borecká. Koncertní řada tak nabídne jak klasické pojetí koncertního melodramu v díle Enoch Arden od Richarda Strausse nebo během večera s českým koncertním melodramem, na jehož dramaturgii se podílela Společnost Zdeňka Fibicha, tak i částečně improvizované hudebně-poetické vystoupení Ireny a Vojtěcha Havlových, kteří budou doprovázet přednes Vladimíra Javorského.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments