Houslistka Miriam Magdalena Haniková v dětství chtěla být horolezkyní

Pohádkový večer je název dalšího koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava z cyklu Jeunesses musicales aneb Hudební mládí. Jedinou sólistkou večera bude studentka 1. ročníku Hudební akademie múzických umění v Praze, houslistka Miriam Magdalena Haniková z Frenštátu pod Radhoštěm. V jejím podání posluchači vyslechnou Sibeliův Houslový koncert, který bude orámován dvěma „pohádkovými“ suitami. V úvodu to bude Janáčkova suita z opery Příhody lišky Bystroušky a závěr obstará Bartókova suita z baletu Dřevěný princ. Orchestr bude 27. února 2020 v Domě kultury města Ostravy řídit portugalský dirigent Nuno Coelho. Koncert začíná v 18 hodin.
Miriam Magdalena Haniková

V podání Miriam Magdaleny Hanikové posluchači vyslechnou Houslový koncert finského skladatele Jeana Sibelia, který podobně jako Janáček hledal náměty v lidové hudbě. Jeho koncert je ukázkou efektní virtuozity právě na folklorním pozadí. „Nesetkal jsem se s originálnějším, lépe zvládnutým a radostnějším dílem od dob Mendelssohna a Schumanna,“ prohlásil o díle britský muzikolog D. Tovey. Ještě před koncertem jsme sólistce položili několik otázek.

 Ve Frenštátě, ale nejen tam, je známo, že rodina Hanikova je hudební rodinou. Tatínek je houslistou, Vaše sestra hraje na klavír, bratr na kytaru a Vy na housle. V rodném městě jste i společně koncertovali. Najdete na to čas i dnes?
Určitě najdeme. Letos nám to bohužel nevyšlo, ale hráli jsme dva roky po sobě se sestrou na výročí 17. listopadu. Je to pro nás vždy moc příjemné koncertovat v našem rodném městě. Těšíme se na další koncerty.

Kdy se datují Vaše první hudební krůčky a patřily už houslím nebo ty přišly až později?
Když mi bylo pět let, chtěla jsem být horolezkyní, ale bylo to spíše proto, že jsem odjakživa milovala film „Jak dostat tatínka do polepšovny“ J . Tomáš Holý byl můj horolezecký vzor. Pak jsem ale jednou na koncertě v hudebce uviděla hrát holčičku na housličky a bylo jasno. Přestože můj tatínek je houslista, nechtěl, abych hrála na housle. Ale já si housličky „vybrečela“ a v sedmi letech jsem začala hrát po boku tatínka a paní učitelky Veroniky Střálkové.

S Janáčkovou filharmonií nevystupujete poprvé. Pokud vím, tak zatím naposled to bylo v roce 2014. Jak na tehdejší koncert vzpomínáte a co jste hrála?
Ano, přesně tak. Byl to pro mě obrovský zážitek a splněný sen. Hrála jsem Beethovenovu romanci F Dur. Poprvé jsem si zahrála s orchestrem, takže mám na to krásné vzpomínky…

Tehdy jste byla studentkou Pražské konzervatoře, dnes již studujete na HAMU. Co byste s dnešními zkušenostmi poradila tehdejší Miriam?
To je docela těžká otázka. Asi bych tehdejší Miriam nic neporadila. Jsem ráda za všechny své zkušenosti. Ať už dobré nebo špatné. Člověka to vždy nějakým způsobem posune dál, bere věci více s nadhledem.

Vybrala jste si Sibeliův Houslový koncert. Proč právě ten?
Do Sibeliova koncertu jsem se zamilovala. Když hraju Sibelia, tak mám pocit, že mé srdce bije do rytmu J. Proto jsem si ho vybrala. A zahrát si tento koncert s JFO, to je další splněný sen!

Jak dlouho před koncertem začínáte s nácvikem skladby a jak často a jak dlouho cvičíte? A jak to „kloubíte“ se školou?
Záleží na tom, jaký program hraji. Pokud je to celý Sibeliův koncert, tak dva měsíce předem je minimum. Cvičení si většinou nepočítám. Někdy je to dobré pro celkový přehled o tom, co mi jak dlouho trvá, ale spíše se řídím podle toho, kolik práce udělám, nikoliv kolik hodin cvičím.

Máte nějaké mimohudební koníčky? Případně jak relaxujete?
Můj nejoblíbenější koníček je folklór. Mám kamarády z Jížní Moravy, občas spolu hrajeme címbálovku. Je to pro mě nejlepší odreagování.J
Relaxuji nejraději v pohorkách, nejlépe ve Vysokých Tatrách. Jezdíme tam už pět let každý rok s rodinou a vždy si vyčistím hlavu horským vzduchem.J

Dala jste si nějaké novoroční předsevzetí? A pokud ano a není to tajné, tak jaké?
Novoroční předsevzetí si nedávám. Většinou je totiž nesplním.J Přeju si každý rok, abychom byli všichni zdraví a abych si daleko více vážila maličkostí. Občas beru vše jako samozřejmost. V tom bych se chtěla polepšit.

Jaká je Vaše představa o budoucnosti po dokončení školy?
Školu dokončím nejdříve za šest let, takže ještě nevím. Ráda bych předávala své zkušenosti a znalosti ve hře na housle mladším houslistům. Nyní se chci věnovat především sama sobě.

 

Miriam Magdalena Haniková (*2001 ve Zlíně), držitelka 1. ceny z jubilejního 20. ročníku Talents for Europe 2016, studovala hru na housle u svého otce Roberta Hanika a Veroniky Střálkové a hru na klavír u své sestry Johanny Hanikové, pod jejichž vedením dosáhla svých prvních uměleckých úspěchů.

V roce 2013 se stala laureátem a absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pro Bohemia a vystoupila v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. V roce 2014 obdržela titul absolutního vítěze a několik zvláštních cen v Mezinárodní Houslové soutěži J. Micky v Praze. V témže roce získala 1. cenu v Mezinárodní houslové soutěži J. Kociána v Ústí n. Orlicí. Dvakrát byla oceněna v rámci Akademie V. Hudečka, s nímž vystoupila v Paláci Žofín na Mezinárodním hudebním festivalu Svátků hudby v Praze. V roce 2017 obdržela na Mezinárodní houslové soutěži Beethovenův Hradec Cenu Matice slezské pro nejlepšího českého účastníka soutěže.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat