Znějící Zeměpis génia německého baroka, aneb procestujte Evropu prostřednictvím barokní hudby, módy a tance

Na netradiční cestu barokní hudební Evropou zve 26. a 27. února ve Zlíně a v Brně Czech Ensemble Baroque. V suitě z děl Georga Philippa Telemanna navštívíte celou Evropu a zvučící geografie bude zároveň také vizuálním zážitkem, neb bude doprovázena barokní módní přehlídkou v podání souboru historického tance Alla Danza Brno – Baroque.

(foto Lubor Mrázek)

Francouzská suita a její ouvertura představují ve své podstatě aristotelovský ideál jednoty v rozmanitosti. Podle Matthesona poslech první části přináší zvláštní povznesení ducha, druhá v rychlém tempu je naopak zdrojem velké radosti a vážný závěr vše spojí v uklidňující účinek. A takto je koncipována též ouvertura k cyklu Klingende Geographie (Znějící zeměpis).

Když dvacetiletý Telemann napsal svůj zpívající zeměpis, později přepracovaný na Znějící Zeměpis, ani netušil, že nám, lidem budoucnosti, zajistí něco jako retro návrat do minulosti formou cestování po tehdejších zemích Evropy. Stejně jako v populárních gurmánských cestopisech, budeme i zde v Telemannově překrásné barokní svitě svědky zvyklostí a rozdílností národních hudebních pokrmů tak, jak je servírovaly dvorské a divadelní orchestry 18. století. Typická hudba Španělska, Francie, Itálie, Rakouska, Čech, Polska a Maďarska se tu a tam dostane do křížku s hudbou tureckou, asijskou a třeba i americkou tak, jak si ji představoval genius německého baroka Georg Philipp Telemann. Sedíc ve Zlíně či v Brně tak procestujete celou Evropu a nejen ji“ zve na koncert dirigent Roman Válek.

Orchestrální suita bude doprovázena barokní módní přehlídkou a tanečním ztvárněním vybraných skladeb v podání tanečního souboru Alla Danza Brno – Baroque. Ten se věnuje převážně dvorským barokním tancům z francouzského prostředí, jejich dobově věrným rekonstrukcím i vlastním choreografiím v tzv. poučené interpretaci.


KLINGENDE GEOGRAPHIE
St 26. 2. . | 19:00 | Hotel Baltaci, Zlín
Čt 27. 2. | 19:30 | Besední dům Brno
V suitě z Telemannových děl navštívíte celou Evropu i barokní módní přehlídku
PROGRAM: G. P. Telemann: Klingende geographie, orchestrální suita in B

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na