Händelova Agrippina překvapí nadčasovým tématem mocenských her i černým humorem

Bezohledná, ambiciózní, krutá a dominantní je Agrippina, hlavní postava příštího přenosu z Metropolitní opery. Prověřené dílo Georga Friedricha Händela vypráví o nezkrotné touze po moci, přičemž inscenace sira Davida McVicara podtrhuje jeho nadčasovost. V titulní roli opery Agrippina, která půjde do kin v přímém přenosu 29. února, exceluje mezzosopranistka Joyce DiDonato.
Agrippina (zdroj metopera)

Agrippina je Händelovou pátou operou, řadí se tak k jeho raným dílům napsaným ještě v italském jazyce. Nejstarší opera letošní sezóny přenosů měla premiéru už v roce 1709 a svému autorovi zajistila dlouhou a plodnou kariéru v Londýně. Ačkoliv Händelovi bylo v době skládání teprve 24 let, svůj rukopis má už zcela vybroušený.

Moderní podoba klasiky
Téma mocenských her sexuálních intrik i kultu osobnosti v nezměněné intenzitě rezonuje do dnešních dnů. Děj opery se v původním libretu odehrával ve starověkém Římě za vlády císaře Claudia, sir David McVicar se postavy rozhodl přesadit do moderní doby. Na jednoduché scéně, jíž dominuje vysoké žluté schodiště s trůnem, se tak potkávají římská jména postav s vojenskými uniformami a počítači.

„Je to ve své podstatě příběh o tom, jak se chovají lidé na vysokých postech, když na ta místa snaží dostat,“ popisuje David McVicar. „Je to ale i skvělá černá komedie. Jedna z nejlepších, které kdy opera nabídla,“ dodává. Moderní a časově neukotvené pojetí akcentuje právě satirickou rovinu celého kusu.

„V rukou Davida McVicara se klasická opera změnila v moderní a mistrovské dílo.“ – OperaWire

V hlavní roli se představí americká mezzosopranistka Joyce DiDonato, která se velmi zdatně pohybuje v händelovském repertoáru – za sebou má řadu vystoupení i nahrávek, Agrippinu ztvárnila například v loňské inscenaci Královské opery v Londýně. „Titulní postava je trochu zvrácená. Je netrpělivá. Možná má trochu problém s pitím. Ale se vším si poradí,“ říká DiDonato. Ve shodě s McVicarem doplňuje: „Myslím, že je to jedna z nejchytřejších Händelových černých komedií. Překvapí každého, kdo se na ni přijde podívat.“

Händelovu barvitou hudbu, jejímž jádrem jsou, v duchu tzv. opera seria, árie, spíše než ansámbly, diriguje Angličan Harry Bicket, další odborník na barokní hudbu.

Sezóna operních přenosů bude pokračovat i v dalších jarních měsících. V březnu se mohou diváci těšit na novou inscenaci Wagnerova Bludného Holanďana, titulní roli ztvární sir Jevgenij Nikitin. V dubnu naváže Pucciniho ToscaAnnou Netrebko v hlavní roli. Sezónu uzavře Marie Stuartovna, kde se spolu střetnou dvě operní královny Diana Damrau a Jamie Barton.

 

PROGRAM SEZÓNY 2019/2020

Sobota 29. února 2020, 18:45

 1. F. Händel: AGRIPPINA
  Bicket / McVicar | Rae, DiDonato, Lindsey, Davies, Rock, Rose

Sobota 14. března 2020, 17:45

 1. Wagner: BLUDNÝ HOLANĎAN *
  Gergiev / Girard | Kampe, Fujimura, Skorokhodov, Portillo, Nikitin, Selig

Sobota 11. dubna 2020, 18:45

 1. Puccini: TOSCA
  de Billy / McVicar | Netrebko, Jagde, Volle, Carfizzi

Sobota 9. května 2020, 18:45

 1. Donizetti: MARIE STUARTOVNA
  Benini / McVicar | Damrau, Barton, Costello, Filończyk, Pertusi

Změna obsazení vyhrazena
*nová inscenace | met premiéra v Met

 

The Met: Live in HD o projektu
Přenosy The Met: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. High Definition (HD) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy „The Met: Live in HD“ začaly v České republice fungovat v prosinci roku 2007. Každou sezonu je u nás navštíví okolo 40 000 diváků. Celosvětově se na přenosy z Met prodalo od začátku tohoto projektu již více než 26 miliónů vstupenek. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je filmová distribuční společnost Aerofilms.


The Met: Live in HD online

Oficiální stránky přenosů z Met https://www.metopera.cz/.

Veškerý program přímých přenosů do kin čtěte sledujte na našem webu vicnezfilm.cz.

Baví Vás přímé přenosy do kin? Sledujte náš facebookový profil Víc než film

Mohlo by vás zajímat