Letošní pěvecká soutěž Operalia se bude konat v Tel Avivu

Telavivská opera na podzim uspořádá letošní ročník pěvecké soutěže Operalia, již bude uvádět její zakladatel, španělský tenorista Plácido Domingo. Agentura AP dnes napsala, že se izraelský operní dům neohlíží na informace o sexuálním obtěžování, z nějž v USA Dominga nařklo několik žen.
Plácido Domingo (foto Martin Divíšek / EPA-EFE / Shutterstock)

Devětasedmdesátiletý zpěvák zrušil plánovaná vystoupení v USA, ale s úspěchem dále vystupuje v Evropě. V prosinci se dočkal ovací v Miláně, v lednu vyprodal dvě představení v Berlíně. Operalia, která se loni konala v Praze, bude letos v říjnu v Tel Avivu.

Podle AP vyvolala tato informace rozhořčení mezi mnohými Izraelci. Svaz center pro oběti znásilnění na facebooku uvedl, že zatímco „celý svět odsuzuje několikanásobného pachatele sexuálních útoků, Izrael ho uvítá s otevřenou náručí“. Izraelský deník Haarec k rozhodnutí operního domu napsal, že vítat Dominga, „jako kdyby hnutí MeToo neexistovalo, je odtržené od reality“.

Vedení opery vydalo prohlášení, v němž ujišťuje, že v otázce obtěžování má „velmi přísná pravidla“. Poukázalo ale na to, že o obvinění Dominga v USA informovala jenom AP, oficiálně to potvrzeno nebylo. „Dominga dále zvou k vystoupení významné operní domy celého světa. Izraelská opera nevidí důvod nechovat se také tak,“ stojí v prohlášení. Domingo strávil na začátku své kariéry v 60. letech v telaviské opeře tři roky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat