Houslový koncert Karla Husy se konečně dočká české premiéry

Pražští symfonikové provedou v české premiéře Houslový koncert Karla Husy 27. a 28. listopadu se slovenským houslovým virtuózem Milanem Paľou pod taktovkou šéfdirigenta FOK Tomáše Braunera ve Smetanově síni Obecního domu. Koncert vyvrcholí slavnými Musorgského Obrázky z výstavy v orchestraci Maurice Ravela.
Tomáš Branuer a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (foto Petr Dyrc)
Tomáš Branuer a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (foto Petr Dyrc)

„Husův houslový koncert je fascinující hudba, plná neuvěřitelné hloubky. Mimo to je vskutku náročný. Po všem, čím jsem si za svůj život houslisty prošel, už ale nemohu říct, že by mě tam něco zaskočilo. Vzpomínám si však, že když jsem poprvé viděl partituru tohoto koncertu v roce 2002, připadal mi tak těžký, že jsem si tehdy pomyslel, že na to nemám. Už tenkrát na mě ale koncert silně dýchnul. Od té doby uplynulo hodně času a také mnoho hudby, kterou jsem nastudoval, a dnes už bych ten koncert zařadil mezi standardní repertoár,“ přiznává Milan Paľa.

Karel Husa je se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK celoživotně spjatý. Pražskou konzervatoř absolvoval v roce 1946 právě s tímto orchestrem, který hrál jeho Předehru pro velký orchestr op. 3. Dále studoval u Arthura Honeggera v Paříži a poté získal místo v Americe, kde si vydobyl skvělé umělecké renomé. Lze říci, že dodnes je v Americe slavnější než u nás. Do Čech se krátce vrátil v roce 1969, kdy vznikly dvě nahrávky jeho skladeb opět s orchestrem FOK. Jeho hudba v Čechách mohla začít znít až po roce 1989, orchestr FOK ji opakovaně zařazuje na svůj repertoár. V roce 2021 také nahrál na CD jeho nejslavnější skladbu Hudba pro Prahu 1968 s šéfdirigentem Tomášem Braunerem a následně natočil o Karlu Husovi dokument, který lze zhlédnout na YouTube kanálu Pražští symfonikové FOK.

Houslový koncert napsal Karel Husa na objednávku New York Philharmonic Orchestra ke 150. výročí jeho založení v roce 1993. Myšlenky, které chtěl svou skladbou vyjádřit, formuloval takto: „Žijeme ve světě mnoha společenství, ale více než kdy jindy se lidé cítí osamělí. Můžeme vidět Zemi z vesmírné lodi nebo pozorovat jiné planety, ale nejsme schopni zabránit, aby děti neumíraly hlady, ani ničení úžasných přírodních zdrojů. A přesto přemýšlíme o tajemství a kráse života, o jeho radostech, jeho světlech a stínech, o jeho nádherných barvách, jaké jsou na obrazech lesů Henriho Rousseaua nebo letících ptáků Marca Chagalla. V těchto neklidných časech se máme od majestátu přírody mnoho co učit.“

Slovo dramaturga Martina Rudovského: Tomáš Brauner s Pražskými symfoniky soustavně pečují o pozoruhodné dílo Karla Husy, jehož věhlas nejsme s to v české kotlině ještě plně docenit. Vždyť svůj Houslový koncert psal na objednávku Newyorské filharmonie k oslavě 150 let od založení. Světové premiéry v květnu 1993 se pak neujal nikdo menší než Kurt Masur a koncertní mistr orchestru Glenn Dicterow. Ďábelsky náročného houslového partu v české premiéře se ujme podobně vytříbený virtuóz Milan Paľa. Jako protiváha stojí v programu slavné Obrázky z výstavy, výzva pro každý orchestr, který spolu s posluchači radostně putuje až k majestátní Velké bráně Kyjevské.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments