Houslový virtuóz Gil Shaham zahraje na Strunách podzimu mistrovská díla Bacha a Vivaldiho
V neděli 8. listopadu lákají Struny podzimu na mistrovská díla Johanna Sebastiana Bacha a Antonia Vivaldiho v podání jednoho z nejžádanějších houslistů současnosti a držitele prestižních ocenění včetně Grammy, Gila Shahama. Za podpory vynikajícího newyorského dvanáctičlenného smyčcového orchestru Sejong Soloists, spojujícího sólové i komorní hráče z osmi různých zemí, přednese Shaham Bachův Koncert pro housle, smyčce a continuo E dur a Vivaldiho Čtvero ročních dob. Program večera zpestří originální variace na Vivaldiho Čtvero ročních dob z pohledu jihokorejského skladatele Sukhi Kanga s názvem Čtyři roční doby v Pchjongčchangu.
Shahamův sólový koncert v roce 2009 v Pražské křižovatce patřil k nezapomenutelným festivalovým zážitkům. Letos dvacetileté Struny podzimu u příležitosti svého jubilea připravily hned několik velkých festivalových návratů a nedělní večer tedy právem budí velká očekávání i díky spojení Shahamových houslí a ansámblu Sejong Soloists. Gramophone Magazine nedávno uvedl: „Gil Shaham a Sejong Soloists, orchestr pečlivě vybraných mladých hudebníků, hrají neuvěřitelně svěže. Sytý tón Shahamových houslí je doslova požehnáním a vytváří svébytnou alternativu moderní instrumentality…“
Gil Shaham již dávno není zázračným dítětem, které debutovalo v deseti letech pod taktovkou Zubina Mehty s Izraelskou filharmonií, ale patří mezi nejžádanější sólisty současnosti. V jeho umělecké dráze nechybí žádný významný světový orchestr ani slavný koncertní sál a patří k těm nemnoha houslistům, v jejichž interpretaci i ty nejtěžší virtuózní skladby znějí lehce a přirozeně díky bezchybné technice v kombinaci s nenapodobitelným stylem plným vřelosti a velkorysosti. Ve čtyřiačtyřiceti letech má na svém kontě přes třicet alb. Základem této diskografie je série houslových koncertů, které natočil s dirigenty jako Claudio Abbado, André Previn nebo Giuseppe Sinopoli. Shahamova nahrávka Vivaldiho Čtvera ročních dob pro Deutsche Grammophon z roku 1995 (s Orpheus Chamber Orchestra) se řadí k nejpozoruhodnějším. Do početné řady alb letos konečně přibyla nahrávka Bachových Sonát a Partit pro sólové housle, jež patří mezi nejvyšší mety houslové hry. Gil Shaham hraje na jeden z nejvzácnějších nástrojů od Stradivariho – „Comtesse de Polignac“ z roku 1699.
Smyčcový orchestr Sejong Soloists vznikl v roce 1994 a pod uměleckým vedením Hyo Kanga se stal renomovaným ansámblem, který vystupuje v mnoha významných koncertních síních Evropy, Spojených států či Japonska. Soubor má velmi pestré národnostní složení a sám se považuje za „kulturního ambasadora“ mezinárodní hudební spolupráce ve velké šíři vzdělávacích, filantropických i čistě koncertních aktivit. Dovede hrát i ve větším obsazení se stejnou čistotou a precizností jako smyčcové kvarteto a spolupracuje s nejlepšími světovými sólisty. Jméno orchestr přijal po korejském císaři Sejongovi, který byl v patnáctém století významným zastáncem umění.
Koncert začíná v 19.30 a živě jej bude přenášet rádio Classic Praha.
Struny podzimu 2015 – přehled koncertů:
8. listopadu – Rudolfinum – Gil Shaham & Sejong Soloists
11. listopadu – Pražský hrad – Philippe Jaroussky & Jérôme Ducros
18. listopadu – Lucerna – Velký sál – Cassandra Wilson
Sledujte Struny podzimu on-line:
www.strunypodzimu.cz – detailní informace o koncertech, rádio Struny podzimu, videoukázky
www.facebook.com/strunypodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.twitter.com/StrunyPodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.youtube.com/user/Strunypodzimu – videa z vybraných koncertů
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]