Hrad Helfštýn poskytne kulisy baletu Macbeth

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku poskytne příští sobotu své kulisy pro inscenaci Macbeth Williama Shakespeara v baletním provedení Moravského divadla Olomouc. Taneční adaptace dramatu o statečném skotském generálovi se uskuteční pod širým nebem v režii Roberta Balogha. Představení zahájí letošní první ročník Shakespearovského festivalu baletu. Pokračovat bude v říjnu.„Nápad vzniku baletního festivalu pramenil z toho, když jsem sledoval publikum při představení Romea a Julie, jak je plné emocí. Napadlo mě, že máme v repertoáru tři Shakespearovské balety, které jsou na světové úrovni a jsme tím jediní v republice,“ řekl umělecký šéf baletu Robert Balogh. V tradici festivalu chce pokračovat i v příštím roce, pozvat hodlá i zahraniční interprety.

Festival začne v sobotu 13. září v prostorách hradu Helfštýna. „Tento hrad upoutává svou monumentalitou a zcela jistě se se svou syrovostí hodí k tragédii Macbetha. Balet tak díky uvedení na hradním nádvoří s kulisou středověkých ruin získá zcela nový nový rozměr,“ doplnil režisér. Open – air představení na druhém hradním nádvoří podle něj pojme tři sta diváků. K titulu se divadlo vrací po dvou letech. Macbeth měl v Olomouci premiéru v roce 2009 a derniéru o tři roky později.

V říjnu bude festival pokračovat třídenní přehlídkou na scéně Moravského divadla. Nejprve bude uvedeno 20. října baletní provedení inscenace Sen noci svatojánské v choreografii a režii Libora Vaculíka. Následovat bude tragédie Macbeth a baletní verze Romea a Julie s hudbou Sergeje Sergejeviče Prokofjeva, kterou nastudoval Balogh.

Foto MD Olomouc

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky