Operalia 2014 už zná své vítěze

Operalia, jedna z neprestižnějších světových soutěží pro operní pěvce, kteří jsou na začátku profesionální kariéry, má za sebou svůj další ročník. Ten letošní se odehrával v Los Angeles a přihlásilo se do něj téměř tisíc účastníků.  Z nich bylo do kalifornského klání vybráno čtyřicet soutěžících, do samého závěru se pak probojovalo třináct finalistů.

Od roku 1993, kdy se konala poprvé, se stala soutěž zejména pro své oceněné účastníky důležitým mezníkem na cestě k hvězdné kariéře. Není divu, když si uvědomíme, že za založením a organizací Operalie nestojí od počátku nikdo menší než Plácido Domingo.Za jednadvacet let od prvního pařížského ročníku už stačil legendární pěvec poslat do světa nemalý zástup dnešních operních špiček – připomeňme si, že prvními finalisty se tehdy stali Nina Stemme, Inva Mula, Veronica Villaroel, Ainhoa Arteta a Kwangchul Youn.

A kdo jsou ony hvězdy zítřka, jejichž jména zazněla na sobotním závěrečném galakoncertu? Zde je jejich přehled:

První cena: Rachel Willis-Sørensen a Mario ChangDruhá cena: Amanda Woodbury a Joshua Guerrero

Třetí  cena: Anaïs Constans, Mariangela Sicilia, John Holiday a Andrey Nemzer

Cena Birgit Nilsson (pro pěvce wagnerovského nebo straussovského repertoáru): Rachel Willis-Sørensen

Cena Pepity Embil Domingo za přednes zarzuely: Rachel Willis-Sørensen

Cena Dona Plácida Dominga za přednes zarzuely: Mario Chang

Ceny publika, sponzorované firmou Rolex: Amanda Woodbury a Mario Chang

Cena Cultur Arte: Joshua Guerrero

Mezi jmény oceněných zaujme několikanásobný triumf guatemalského tenoristy Maria Changa a zejména americké sopranistky Rachel Willis-Sørensen, jejíž jméno určitě není čtenářům Opery Plus neznámé. Sólistku blízké Semperovy opery v Drážďanech jsme už zmínili v řadě článků a recenzí, a vidět a slyšet ji v témže divadle v nadcházející sezoně by mělo být možné v Bohémě, Netopýrovi, Veselé vdově, Così fan tutte, Elektře (spokojí se ještě s rolí Čtvrté služky?), Figarově svatbě a nové inscenaci Čarostřelce.Příští ročník Operalie by se měl podle Plácida Dominga konat v roce 2015 v Londýně.

Foto: LA Opera, Facebook Rachel Willis-Sørensen

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat