Hradecká filharmonie se snad konečně dočká varhan

Filharmonie Hradec Králové by se po více než deseti letech čekání měla dočkat nových mistrovských varhan. Radnice by chtěla v polovině letošního roku vypsat výběrové řízení na jejich dodavatele. V sále filharmonie by se nástroj zhruba za 15 milionů korun měl poprvé rozeznít na podzim příštího roku. Zajištění peněz a postup pořízení varhan dnes projednala rada města. Potvrdila to náměstkyně primátora Anna Maclová (KDU-ČSL). V minulosti pokus pořídit varhany pro filharmonii skončil podvodem a odsouzením varhanáře Vladimíra Grygara.

Dosud měl pořízení varhan na starosti především nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové, který získává peníze od dárců a část píšťal již pořídil. Při shánění peněz na varhany se například angažuje světově uznávaná operní pěvkyně Soňa Červená. „Hotové již jsou komponenty za asi 4,5 milionu korun. Z nadačního fondu se i s penězi od dárců převedou na město, které bude investorem varhan,“ řekla Maclová.

Filharmonie Hradec Králové (foto archiv)
Filharmonie Hradec Králové (foto archiv)

Radnice odhaduje, že na dokončení nástroje bude potřeba ještě asi 10,4 milionu korun. Z toho čtyři miliony by měla pokrýt dotace od Ministerstva kultury. Další milion korun na varhany dal Královéhradecký kraj, který by ještě dalším půl milionem mohl přispět v roce 2017. Nadační fond dá 900.000 korun a další peníze bude shánět. Zbytek do 10,4 milionu korun by mělo zaplatit město Hradec Králové ze svého rozpočtu.

Filharmonie Hradec Králové (foto archiv)
Filharmonie Hradec Králové (foto archiv)

Nové varhany budou podle projektu umístěné po obou stranách jevištních portálů, má je tvořit 3481 píšťal. Budou disponovat 54 znějícími rejstříky. Nejdelší píšťala má být dlouhá 5,6 metru, nejmenší bude měřit dva centimetry.

O pořízení mistrovských koncertních varhan pro filharmonii se začalo hovořit v roce 2005, kdy radnice nákladem 120 milionů korun budovu filharmonie opravila. Varhanář Grygar však podle obžaloby v roce 2006 použil k jinému účelu dotaci šest milionů korun, za které měl varhany postavit. Po mnoha letech soudních jednání letos v dubnu pražský vrchní soud Grygara pravomocně potrestal za dotační podvod čtyřmi lety vězení.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na