Hudba dotykem: Nová technologie změní zážitek z koncertů
Přestože neslyšící lidé hudbu nemohou vnímat hudbu jako ostatní lidé, vyvinuli si jiné způsoby – například stát v blízkosti reproduktorů nebo držet předměty, jako jsou balónky, aby mohli cítit vibrace vytvářené hudbou. Vynalézavě vyřešil svůj problém například Beethoven – poté, co ohluchnul, připevnil ke svému klavíru tyč a tu svíral mezi zuby, aby mohl vnímat vibrace jednotlivých tónů. Od jeho dob se však technologie přeci jen poněkud posunula – vibrační vesta, kterou si mohou neslyšící a nedoslýchaví diváci obléknout, jim může pomoci vychutnat si živou hudbu.
Tento haptický oblek, který vyvinula společnost Not Impossible Labs, umožňuje svému uživateli vnímat hudbu prostřednictvím čtyřiadvaceti vibračních dotykových bodů v konstrukci vesty. Ty jsou vhodné pro osoby se sluchovým postižením všech úrovní, uvedl Daniel Belquer, vedoucí projektu Music: Not Impossible (M:NI), který s laboratořemi spolupracuje již více než deset let. Uspořádali řadu koncertů v různých zemích, aby mohli tyto speciální vesty otestovat. Koncerty zahrnovaly vše od open-air symfonických představení pořádaných Lincolnovým centrem v New Yorku, až po soukromé vystoupení Losangeleské filharmonie s díly Borodina, Prokofjeva a Dvořáka.
Jedná se o vůbec první bezdrátový, nositelný, polyfonní vibrační syntezátor na světě. Díky 24 kontaktním bodům lze do každé vesty nahrát až 24 nástrojů. To umožňuje přenášet i velké orchestrální partitury přímo na kůži posluchačů. Vesta tak dokáže produkovat 3 900 různých frekvencí v pěti oktávách mikrotónů. Zapotřebí je pouze malá krabička připojená k USB počítače, vesta je bezdrátová, což umožní nositeli volně se pohybovat do určité vzdálenosti od konektoru – lze ji tedy využít právě i v případě festivalů a dalších větších akcí.
Tuto sobotu 22. července 2023 vystoupí orchestr Mostly Mozart Festival Orchestra v New Yorku na bezplatném koncertu pod širým nebem, kde vedle děl Mozarta a Beethovena zazní i korejská hudba, a to vše spolu s možností využít tuto novou technologii. Aby Lincolnovo centrum zážitek z koncertu pro neslyšící a nedoslýchavé umocnilo, přizvalo na koncert i tlumočníky do znakové řeči, kteří znakují nejen mluvené slovo, ale i hudbu.
Belquer má od podzimu 2023 vést speciální kurz na Drexelově univerzitě ve Filadelfii, kde se bude šestnáct studentů hudebního oboru učit, jak tuto technologii používat a komponovat pro ni.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]