Hudba je mezinárodní jazyk, chce připomenout Janáčkův máj

Jednou z hlavních linek letošního jednačtyřicátého ročníku festivalu Janáčkův máj bude i mezinárodní spolupráce. Organizátoři festivalu tak chtějí reagovat i na současné dění a terorismus ve světě a česko-německými koncerty podtrhnout myšlenku spolupráce a společného kulturního prostředí v Evropě.

„To, co zažíváme, mnohdy svědčí o tom, že nechceme nebo neumíme spolupracovat, že spolu neumíme mluvit a naslouchat jeden druhému. Chybí normální přímá komunikace. Chtěli jsme dokázat, že právě hudba je mezinárodní jazyk,“ řekl ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Koncertů s mottem „Alle Menschen werden Brüder – Všichni lidé bratry jsou“ bude připraveno pět. Patřit mezi ně bude hned zahajovací koncert festivalu, na němž se představí Drážďanská filharmonie, na housle bude hrát Ivan Ženatý. Tradičně zazní i Sinfonietta Leoše Janáčka, která festival zahajuje.

Zahajovací koncert v multifunkční aule Gong 2012 (zdroj Janáčkův máj)
Zahajovací koncert v multifunkční aule Gong 2012 (zdroj Janáčkův máj)

Janáčkův máj návštěvníkům nabídne devatenáct večerních koncertů v sedmi městech a obcích regionu. Poprvé v historii je připraven i muzikálový koncert, a to 26. května v Třinci. S Moravskou filharmonií Olomouc na něm vystoupí tři držitelé Thálie, mezi nimi například Tomáš Savka, někdejší finalista soutěže Česko hledá SuperStar. Zazní nejznámější hity světových muzikálů Evita, Notre-Dame de Paris, Bídníci či Fantom opery. Po pětatřiceti letech v Ostravě rovněž zazní dramatická symfonie Hectora Berlioze Romeo a Julie, kterou chce festival přispět k městskému projektu Shakespeare Ostrava 2016, jenž připomíná čtyři sta let od úmrtí tohoto dramatika. Součástí programu bude například i koncert v ostravské katedrále k dvacátému výročí založení ostravsko-opavské diecéze.

Na festivalu vystoupí například koncertní houslový mistr Berlínských filharmoniků Guy Braunstein, finský dirigent Pietari Inkinen, operní pěvkyně, mezzosopranistka Dagmar Pecková. Do Ostravy zavítá ke svému prvnímu festivalovému vystoupení kdysi zázračné dítě z Opavy a dnes v USA žijící a úspěchy slavící klavírista Lukáš Vondráček. Na závěrečném koncertu se poprvé v Ostravě představí klavírista ze severního Walesu Llŷr Williams.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat