Výstava připomene všestranného výtvarníka Zdenka Seydla

Výstava plakátů a kostýmních návrhů Zdeňka Seydla spolu s fotografiemi, na nichž autora zachytil Václav Chochola, začne dnes odpoledne na Nové scéně Národního divadla. Koná se u příležitosti stého výročí narození kostýmního a scénického výtvarníka, malíře, grafika a ilustrátora Zdenka Seydla, které připadlo na 29. dubna.

Zdenek Seydl (foto Jaromír Svoboda/archiv ND Praha)
Zdenek Seydl (foto Jaromír Svoboda/archiv ND Praha)

S Národním divadlem spolupracoval od roku 1957. Za soubor kostýmů ke Stravinského baletu Petruška získal na Pražském quadriennale 1967 stříbrnou medaili.

Igor Stravinskij: Petruška - Vlastimil Jílek, Jiří Blažek, Jarmila Manšingrová, Zdenek Seydl, Otto Šanda - ND Praha 1962 (foto archiv ND Praha)
Igor Stravinskij: Petruška —  Vlastimil Jílek, Jiří Blažek, Jarmila Manšingrová, Zdenek Seydl, Otto Šanda — ND Praha 1962 (foto archiv ND Praha)

Jeho poslední prací pro Národní divadlo byly kostýmy k inscenaci Laterny magiky Kouzelný cirkus, která je stále na repertoáru.

Kouzelný cirkus - plakát Zdenka Seydla (foto archiv ND Praha)
Kouzelný cirkus — plakát Zdenka Seydla (foto archiv ND Praha)

Výstava v Café Nona potrvá do začátku června a poté bude přístupná znovu od poloviny srpna do konce září.

Zdenek Seydl (1916—1978) patřil k nejvšestrannějším a nejpilnějším českým výtvarníkům. Kromě prací kreslířských, grafických a malířských má na svém kontě desítky plakátů, ex libris, scénografií i návrhů divadelních kostýmů.

Kašpárek - litografie Zdenka Seydla (zdroj gplc.cz)
Kašpárek —  litografie Zdenka Seydla (zdroj gplc.cz)

Působil také jako výtvarný redaktor v nakladatelství Československý spisovatel, kde po tři desetiletí dával výtvarnou koncepci několika edicím.

Seydl se původně vyučil sazečem, v letech 1936 až 1941 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze v ateliéru kreslení a monumentální malby Františka Kysely. V této době se zúčastňoval Salónů v Divadle E. F. Buriana a výstav skupiny Sedm v říjnu, jejímž byl zakládajícím členem. Výtvarným i myšlenkovým obohacením byl pro Seydla také kontakt se členy Skupiny 42.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat