Hudba k představení Kniha džunglí vychází na CD

U příležitosti letošního znovuuvedení úspěšného hudebně-tanečního divadelního představení Kniha džunglí na scéně divadla Jatka78 vychází nyní původní hudba z představení jako studiová nahrávka.
Kniha džunglí (foto Jakub Červenka)
Kniha džunglí (foto Jakub Červenka)

Jejím autorem je skladatel, dirigent a zároveň spoluautor scénáře projektu Marko Ivanović, který při živém provedení i na studiové nahrávce řídí patnáctičlenný orchestr složený z členů České filharmonie. Kniha džunglí je společným projektem Divadla bratří Formanů, tanečního souboru Dekkadancers, České filharmonie a divadla Jatka78.

Marko Ivanović s bratry Formanovými úspěšně spolupracoval již dříve – v roce 2012 inscenovali jeho operu Čarokraj a v roce 2007 vytvořil instrumentaci k novému uvedení jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka (režie Miloš a Petr Formanovi). Kniha džunglí je podle jeho slov jeho prvním pokusem o čistě hudebně-taneční tvar, ve kterém není hlavním nositelem příběhu slovo, ale jen hudba a pohyb. „Pro mě, jako pro bývalého skauta, byla navíc Kiplingova kniha svým poselstvím a atmosférou už dlouho přitažlivá. A možnost hudebně uchopit svět divoké a zdánlivě chaotické přírody, kde přesto vládne hluboký, neměnný řád, byla velmi inspirativní,“ doplňuje autor. Marko Ivanović je v současné době šéfdirigentem opery Janáčkova divadla v Brně. Je také známým propagátorem soudobé hudby a zasloužil se o mnohá první česká uvedení některých zásadních zahraničních děl. Spolu s Petrem Kadlecem inicioval a pořádá edukační programy, které přibližují klasickou i soudobou hudbu mladému publiku.

Představení Kniha džunglí jsem navštívil vloni s rodinou. Po chvíli jsem zjistil, že jsem daleko více zaměstnán poslechem hudby než sledováním děje na scéně, jakkoliv to byla samozřejmě úchvatná podívaná. Markova hudba mě okamžitě nadchla, slyšel jsem v ní v dobrém slova smyslu vlivy Zdeňka Lišky, Nino Roty, Benjamina Brittena. Hnala kupředu celý děj, rafinovaně a překvapivě, současně velice zvukomalebně a efektně. Hned po představení jsem Markovi napsal nadšenou esemesku a o pár dnů později už jsme u kafe domlouvali natáčení. Čas strávený letos ve studiu s Markem a členy České filharmonie patří k mým nejlepším zážitkům.“, říká iniciátor studiové nahrávky, producent a hudební režisér Petr Ostrouchov.

Album vydává 26. května 2023 Animal Music v koprodukci s Kniha džunglí, z.ú. u příležitosti znovuuvedení představení v šapitó Azyl78, kam se vrací bezmála po roce od premiéry. Bude odehráno v celkem 18 reprízách od 28. května do 18. června 2023 a během prvního večera bude CD také slavnostně pokřtěno. Návštěvníci si budou moci CD zakoupit přímo na místě v oficiálním prodejním stánku. Album Kniha džunglí bude k dispozici na CD a také k digitálnímu downloadu v e-shopu vydavatelství Animal Music a v běžné distribuční síti společnosti Supraphon. Na streamingových platformách zatím dostupné nebude. Album bude pokřtěno při příležitosti první letošní reprízy Knihy džunglí v neděli 28. května 2023 v šapitó Azyl78.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments