Hudba k siréně tentokrát zazní na schodišti

První středu v září oživí polední zkoušku sirén další nová skladba. Zazní ve světové premiéře na schodišti novorenesančního malostranského domu, kam se běžně veřejnost nedostane. Orchestr BERG a Český rozhlas Vltava zvou se začátkem školního roku symbolicky do sídla Konzervatoře Jana Deyla.
Konzervatoř Jana Deyla (zdroj BERG)

Série Hudba k siréně oživuje netradiční místa novou hudbou a nabízí osvěžující zastavení uprostřed všedního dne. Upozorňuje také na pravidelnou zkoušku sirén, jejíž unikátní atmosféru si vychutnávají nejen členové facebookové skupiny Pravidelní posluchači zkoušky sirén. Mimochodem, víte, že rovný tón sirény je tónem zkušebním? Kdyby hrozilo nebezpečí, tón bude kolísat.

Autorem nové kompozice s názvem Schodiště je skladatel Jiří Lukeš (*1985). S Orchestrem BERG spolupracuje již řadu let, a to nejen jako skladatel ale i v roli akordeonisty a specialisty na elektroniku. Proč si pro svou novinku vybral právě schodiště tzv. Ungarovského domu? Protože tudy již dva roky pravidelně prochází jako pedagog. Sám k tomu říká: „Schodiště vnímáme především jako utilitární stavební prvek, kterým většinou jen procházíme. Proto jsem chtěl toto půvabné schodiště využít alespoň na krátký čas jako místo k zastavení.“

Snad tedy ještě pár slov o výjimečné instituci, kde se celá akce odehrává. Konzervatoř a střední škola Jana Deyla se specializuje na vzdělávání zrakově postižených studentů, součástí je i ladičská škola. Škola navazuje na činnost někdejšího Deylova ústavu, založeného v roce 1910 významným očním lékařem a vědcem MUDr. Janem Deylem. V bloku domů při Maltézském náměstí sídlí od svého počátku, tedy již víc než jedno století.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat