Hudby nemám dost nikdy! Tvrdí Hana Blažíková

  1. 1
  2. 2

V hudbě je tak hodně činorodá, že se člověk diví, jak to všechno vůbec může stihnout, a navíc na takové úrovni. O nejedné z jejích aktivit jste nejspíš také někde už slyšeli, ale je prakticky nemožné pokusit se udělat jejich kompletní výčet a přitom na něco nezapomenout. A tak jsme si pro začátek vzali na pomoc stručný životopis našeho dnešního hosta, (zdaleka nejen) sopranistky Hany Blažíkové.

Takže pěkně popořádku: Na počátku toho všeho bylo už od dětství nejen zpívání v pražském dětském sboru Radost, ale i hraní na housle. Po hudebním gymnáziu přišla na řadu konzervatoř a absolutorium před sedmi lety, u známého profesora Jiřího Kotouče.
Sopranistka Hana Blažíková věnuje převážně interpretaci středověké, renesanční a barokní hudby. Pravidelně spolupracuje se soubory jak českými (především Capella Regia Praha, Collegium Marianum, Collegium 1704, Musica Florea, Ensemble Inégal), tak i zahraničními: Collegium Vocale Gent, Bach Collegium Japan, Tafelmusik, Sette Voci, Gli Angeli Genève… Vedle toho stihla absolvovat interpretační kurzy u Petera Kooije, Poppy Holden, Moniky Mauch a Howarda Crooka. Vystupovala na mnoha mezinárodních festivalech, na Pražském jaru, Oude Muziek v Utrechtu, Resonanzen ve Vídni, Bach – Praha – 2005, Festival de Sablé, Festival de Saintes. To ale není zdaleka všechno. Krom zpěvu se věnuje také hře na gotickou harfu a je členkou souboru Tiburtina ensemble, který se zaměřuje na interpretaci gregoriánského chorálu a rané středověké polyfonie.
Hanu Blažíkovou jsme zastihli nedlouho po návratu z Francie, kde společně se soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704, vedenými Václavem Luksem, sklízela vřadách sólistů velké ovace.
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


7
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tantris1978

Hlas Hany Blažíkové patří k nejkrásnějším u nás. Nevynechám skoro žádný koncert v Praze a jsem pokaždé nadšený. Nezapomenutelný byl zážitek v kostelíku v Zahrádkách,kdy zpívala mariánské písně a doprovázela se na harfu.

Anonymous

Děkujeme za krásné povídání a oběma držíme pěsti, ať vám rock i klasika šlape co nejdéle :-)

kámoši

Anonymous

Je opravdu škoda, že se u nás staré hudbě věnuje tak malá pozornost, proto děkuji všem, kdo se jí věnují a ji šíří.
Jen tak dál!

Tantris1978

Právě jsme se vrátili z tradičního povánočního koncertu Collegia Marianum. A nezbývá než to vyjevit: když zpívá H.Blažíková, tak to je andělský zvuk, asi Vás celá rodina milujeme :-) Byli jsme i na adventním koncertu – a toho hlasu se dá těžko nasytit. Takže jsem si hned pustil novou nahrávku Zelenkova Il Diamante (Ensemble Inegal), kde H. Blažíková také zpívá. Doporučuji. A poslední dvě CD Collegia M. též. Tomáš Král je také zajímavý hlas… Ale to by s tím rozplýváním pro dnešek stačilo. Těším se příště!

Anonymous

Hanka Blažíková je vynikající, ovšem poukázat na profesora, který za tím stojí..Krásně se o něm zmínila.. Přeci jenom Kotouč je jeden.. Viz jeho studenti: Fajtová, Vernerová, Blažíková, Černý, Šrejma, Levicová, Vykopalová,Yuikiko Kinjo-Šrejmová, Brückler,………. 95% pěvců vychovaných od něj se živý dnes profesionálně zpěvem.. Bezproblémově je berou na AMU, vyhrávají soutěže… zpívají v divadlech :-)

Anonymous

Hana Blažíková – voice of an angel. Love your recordings of Jacob, Vojta, Zelenka and Bach. Hope to hear and see you sing in Australia! And record Handel's La Resurezzione.

Anonymous

Od prvního poslechu jsem fascinován. Hlas i celkový projev má kouzelnou moc. Přeji hodně úspěchů