Hudební akce 17. listopadu v Praze zaplní ulice i sály

Při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva se na různých místech v Praze uskuteční řada hudebních akcí. Koncerty se stanou součástí slavnosti před budovou Hlávkovy koleje, akce v Sále Martinů na HAMU i v Paláci Akropolis. Největší bude Koncert pro budoucnost v centru Prahy, který je součástí Festivalu svobody 2018. Loni ho navštívily tisíce lidí všech generací, kteří téměř z poloviny zaplnili Václavské náměstí.
Praha 17. listopadu 1989 (archiv OP)

V rámci Festivalu svobody jsme proto, že tato iniciativa sdružuje organizátory akcí, kterým skutečně záleží na hodnotách, který 17. listopad přinesl. Tedy svobodu, demokracii, respekt k názoru druhého,“ uvedli organizátoři koncertu.

Vzpomínková slavnost Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových k výročí 17. listopadu začne v 9:00 husitským chorálem Ktož sú boží bojovníci před budovou Hlávkovy koleje. V programu vystoupí členové Pěveckého sdružení pražských učitelů a Pražského pěveckého sboru Smetana, Pěvecký Sbor ČVUT Praha, Komorní ženský sbor Pedagogické fakulty UK, Coro d’Oro, Smíšený pěvecký sbor Slavoš Beroun a Sbor Univerzity Karlovy v Praze.

Klavírista Ivo Kahánek a violoncellista Michal Kaňka zahrají spolu s Annou Miernikovou z Polska, Bencem Szepesim z Maďarska a dalšími interprety na Koncertu proti totalitě. Jeho 5. ročník se koná v Sále Martinů na HAMU. Vstup na koncert je zdarma. I tento rok na koncertě uvedou skladby autorů, kteří žili totalitních režimech či byli vystaveni různým formám bezpráví. Letos takovým bude například polský autor Witold Lutoslawski. Koncert doprovází výstava Studenti za svobodu.

Sedmihodinové pásmo koncertů, performancí, interaktivních prezentací a workshopů propojí české a německé progresivní kulturní scény v programu No One Future, který nabídnou v Paláci Akropolis. Jeho součástí budou hudební a audiovizuální vystoupení i performativní přednáška Terezy Stejskalové na téma Feministická (umělecká) instituce.

Festival svobody, který spojí pražské akce od Albertova přes Národní třídu až po Václavské náměstí, nabídne v rámci Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí mimo jiné vystoupení skupin Pražský výběr a Prago Union, z interpretů se představí mimo jiné Ondřej Ruml, Jakub Ondra a Mirek Kemel. Mezi řečníky budou například Tomáš Sedláček, Anna Geislerová, Šimon Pánek, Michael Žantovský, Václav Malý, Tomáš Halík a Daniel Kroupa.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky